بیماری های قلب و عروقهوش مصنوعی

شناسایی ژن‌های مرتبط با نارسایی قلبی به کمک هوش مصنوعی

تحقیقات ژنتیکی محققان دانشگاه Queen Mary لندن چشم‌اندازی برای شناسایی زودهنگام افراد در معرض نارسایی قلبی و نیز توسعه درمان‌های جدید برای آن‌ها ایجاد کرده است. آن‌ها از تکنیک هوش مصنوعی (AI) برای تجزیه و تحلیل تصاویر MRI قلب 17000 داوطلب سالم در بانک زیستی انگلستان استفاده کرده و دریافتند که عوامل ژنتیکی، 39-22 درصد تغییرات اندازه و عملکرد بطن چپ قلب را به خود اختصاص داده‌ است. بزرگ شدن و کاهش عملکرد پمپاژ بطن چپ می‌تواند منجر به نارسایی قلبی شود.


این تحقیق نشان می‌دهد که عوامل ژنتیکی به طور قابل توجهی روی تغییرات ساختار و عملکرد قلب تأثیر می‌گذارند. محققان 14 منطقه در ژنوم انسان شناسایی کرده‌اند که مرتبط با اندازه و عملکرد بطن چپ هستند. هریک از این مناطق حاوی ژن‌هایی هستند که رشد اولیه محفظه‌ها و انقباض ماهیچه قلب را تنظیم می‌کنند.

محقق برجسته این مطالعه، دکتر Nay Aung، گفت: “امروزه تکنیک‌های پیشرفته هوش مصنوعی امکان اندازه‌گیری سریع و دقیق ده‌ها هزار تصویر MRI قلب، که برای مطالعات ژنتیکی ضروری هستند را ارائه می‌دهد.” این یافته‌ها احتمال شناسایی زودهنگام افرادی که در معرض نارسایی قلبی هستند را فراهم کرده و و درمان‌های هدفمندی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد. درجات ریسک ژنتیکی بررسی شده در این پژوهش در مطالعات آینده قابل آزمون است تا به یک ابزار ارزیابی خطر یکپارچه و تخصصی برای نارسایی قلبی تبدیل شود.

به گفته محققان، ابزار هوش مصنوعی به ما امکان آنالیز تصاویر در کسری از زمان را می‌دهد که تا قبل ازین میسر نبود.  دانشمندان در حال توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی هستند تا جنبه‌های دیگر ساختار و عملکرد قلب را تجزیه و تحلیل کنند. این کار منجر به صرفه‌جویی در وقت و هزینه برای بیماران می‌شود و به طور بالقوه کارایی مراقبت از بیمار را بهبود می‌بخشد.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که اختلاف در اندازه و عملکرد قلب تا حدی تحت تأثیر ژن‌هاست اما میزان این تأثیرگذاری ژنتیکی به طور کامل درک نشده است. این مطالعه نشان داد که چندین ژن شناخته‌شده در نارسایی قلبی حائز اهمیت هستند که به نظر می‌رسد اندازه و عملکرد قلب را در افراد سالم تنظیم می‌کنند. درک اساس ژنتیکی ساختار و عملکرد قلب دانش ما را در مورد نحوه شکل‌گیری نارسایی قلبی افزایش می‌دهد.

استاد پزشکی مولکولی این دانشگاه، Patricia Munroe، گفت: “تصاویر MRI در کنار بررسی‌های ژنتیکی، با اطمینان و دقت بالایی پروتئین‌های ساختاری شناخته شده قلب را مشخص می‌کنند، اما این مطالعه ژن‌های جدیدی را کشف کرده است که حاصل اندازه‌گیری‌های عملکردی بیش‌تر بوده و منجر به بازسازی بطنی می‌شوند. امید است که مطالعات ژنتیکی گسترده‌تر، از جمله انالیز MRI بیش‌تر محفظه‌های قلب، بینش عمیق‌تری درباره بیولوژی قلب ارائه دهد.

انتظار می رود با رشد پایگاه داده بانک زیستی انگلستان، نشانگرهای ژنتیکی بسیار بیش‌تری برای بیماری‌های قلبی شناسایی شود. این بانک اخیراً اعلام کرده که به دنبال موفقیت طرح توالی‌یابی ژنوم در 50،000 شرکت‌کننده، قصد دارد که توالی‌یابی کل ژنوم انسان در 450،000 شرکت‌کننده را به زودی آغاز کند.

توسط
SCIENMAG
منبع
Circulation
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشـت + یـک =

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن