اخباربیوتکنولوژی جلبک

شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مرتبط با جلبک

در حال حاضر مواد آنتی اکسیدان، روغن امگا-۳ و پروتئین تولیدی از جلبک و میکروجلبک‌های رشد یافته در اسرائیل در بسیاری از مواد از محصولات لوکس مراقبتی پوست گرفته تا مکمل‌های غذایی استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند در مقیاس میکروسکوپیک تا مقیاس بزرگ به‌صورت تپه‌های دریایی موجود باشند، اما تاکنون مورد توجه عموم مردم قرار نگرفته‌اند. با این حال، جلبک‌ها می‌توانند پاسخی مناسب برای مهمترین مشکلات امروز بشر باشند.


جلبک‌ها به سرعت و به مقدار زیاد در انواع آب رشد می‌کنند که وجود مقادیر زیادی از مواد مختلف مانند آنتی اکسیدان، روغن امگا-۳، کربوهیدرات، قند و پروتئین آن‌ها را به موجوداتی با ارزش و غنی از مواد مغذی تبدیل می‌کند. از این مواد می‌توان برای سوخت‌های تجدیدپذیر، خوراک دام، مواد آرایشی، کود، دارو، تصفیه آب، بیوپلاستیک، روان‌کننده‌ها و حتی مواد غذایی برای انسان استفاده کرد.

در واقع، در حال حاضر جلبک‌ها در قلب بسیاری از محصولات غذایی، منسوجات، مواد تثبیت‌کننده و مواد غذایی مفید برای سلامتی انسان یافت می‌شوند. بنابراین، عجیب نیست که میلیاردها دلار برای تحقیق در زمینه فناوری‌های مبتنی بر جلبک سرمایه‌گذاری شده باشد و اسرائیل به‌عنوان کشور نوپا در خط مقدم بسیاری از این فناوری‌ها در این زمینه حضور دارد.

یونی شارون -مدیر اجرایی یکی از شرکت‌های مشهور اسرائیلی- می‌گوید: “اسرائیل امپراتوری در فناوری‌های میکروجلبک محسوب می‌شود. همچنین به‌دلیل کاربرد زیاد مواد گرفته شده از جلبک‌ها در صنایع مواد غذایی، مکمل‌ها و مواد آرایشی و بهداشتی، علاقه زیادی به فضای جلبک‌ دیده می‌شود.”

در ادامه هشت شرکت اسرائیلی فعال در زمینه فناوری‌های مربوط با میکروجلبک‌ها در سال ۲۰۱۶ و بعد از آن، معرفی می‌شود.

۱. شرکت TransAlgae در سال ۲۰۰۸ در طول مسابقه جهانی با هدف تولید سوخت بیودیزل مقرون به‌ صرفه از جلبک‌ها تأسیس شد. این شرکت جایگزینی با ارزش بالا برای جلبک‌های مهندسی شده پیدا کرد. این فناوری در حال حاضر برای تولید خوراک زیست‌توده به حیوانات از جمله ماهی و مرغ استفاده می‌شود، اما می‌تواند در آینده راهی برای دارورسانی برای انسان‌ها باشد. جلبک‌های رشد یافته در این شرکت تاکنون عمدتاً برای اهداف تحقیق و توسعه مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این محصولات رشد ماهی‌ها را در مزارع آبزی‌پروری سرعت می‌بخشند.

۲. شرکت Algatechnologies به‌عنوان یک پیشرو در تولید و عرضه آستاگزانتین با برند AstaPure، از میکروجلبک قرمز Haematococcus pluvialis در جهان شناخته شده است. ثابت شده است که آستاگزانتین برای بینایی، سیستم ایمنی و بافت پوست مفید است، در حالی‌که از تأثیر تشعشعات و پیری محافظت می‌کند. این شرکت در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده است و از دو سال پیش میزان تولید خود را تا دو برابر افزایش داده است و به‌طور مداوم در حال یافتن گونه‌های جدید میکروجلبک با مواد فعال زیستی است.

۳. شرکت Qualitas Health -تنها شرکت تولید امگا-۳ پایدار در جهان از جلبک- در سال ۲۰۱۲ تأسیس شد. بیشتر افراد امگا-۳ مورد نیاز بدن خود را با مصرف ماهی تأمین می‌کنند که ماهی آن را از جلبک‌ها دریافت می‌کند. حذف ماهی به‌عنوان واسطه در صورت قابل مقایسه بودن قیمت و جذب خوب مواد مغذی توسط انسان، معنادار است. علاوه بر این، بخش زیادی از زیست‌توده جلبک کشت داده شده حاوی پروتئین است که یک ماده بسیار با ارزش است.

۴. شرکت Aquanos به‌دلیل داشتن سیستم تصفیه پساب با صرفه‌جویی در مصرف انرژی با استفاده از میکروجلبک، موفق به کسب عنوان Cleanvest Cup برای بهترین شرکت نوآورانه در کنفرانس Watec اسرائیل در سال ۲۰۱۵ شد. سیستم تصفیه فاضلاب این شرکت تا ۹۰ درصد انرژی کمتری از کارخانه‌های تصفیه پساب هوازی معمولی استفاده می‌کند که به‌عنوان محصول جانبی، بیوگاز تولید می‌کند.

۵. شرکت UniVerve در سال ۲۰۰۹ با هدف گسترش مزارع میکروجلبک تأسیس شد. این شرکت زیست‌توده میکروجلبک را به‌عنوان ماده اولیه برای بسیاری از صنایع موجود مانند مواد غذایی، خوراکی و سوخت تولید می‌کند. نخستین مزرعه این شرکت در حال تولید زیست‌توده غنی از امگا-۳ برای مکمل‌های غذایی و صنایع خوراکی است.

۶. شرکت Frutarom در سال ۲۰۰۳ با هدف کشت میکروجلبک به‌عنوان منبعی برای تولید انواع مواد فعال زیستی تأسیس شد. از آنجا که این شرکت هزاران مشتری در سراسر جهان دارد، این مزیت را دارد که بتواند خیلی سریع و راحت به بازار جهانی جلبک راه یابد.

۷. شرکت Algalo روش منحصر به‌ فردی برای کشت، برداشت و پردازش کارآمد طیف گسترده‌ای از میکروجلبک‌ها ایجاد کرده است. اخیراً سرمایه‌گذاری انجام شده این شرکت را به یک مرکز زیست‌فناوری برای تولید و استفاده از میکروجلبک در صنایع غذایی و مواد آرایشی و بهداشتی تبدیل کرده است.

۸. بر اساس گزارشات، شرکت Nature Beta Technologies بزرگترین و قدیمی‌ترین شرکت تولیدکننده جلبک در اسرائیل است. از سال ۱۹۸۹ این شرکت در حال کشت گونه Dunaliella bardawil است که غنی از بتاکارتن است. جلبک‌ها در استخرهای بزرگ باز کشت داده می‌شوند سپس با سانتریفیوژ برداشت می‌شوند. جلبک‌ها به یک پودر خشک بتاکارتن نارنجی برای غذاهای بهداشتی، دارویی و آرایشی و مکمل‌های غذایی تبدیل می‌شوند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Israel21c
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن