بیماری های عفونینانوبیوتکنولوژی

اثرات ضدقارچی نانوذرات طلا علیه کاندیدا آلبیکنز

محققان دانشکده علوم پزشکی و دپارتمان مهندسی مواد دانشگاه تربیت مدرس با همکاری دپارتمان مایکولوژی و پاراسیتولوژی دانشگاه ایران، اثرات ضدقارچی نانوذرات طلای کونژوگه شده با ایندولیسدین را علیه سویه‌های کاندیدا آلبیکنز مقاوم به فلوکونازول مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها این سویه‌های مقاوم را از بیماران دچار عفونت سوختگی گرفتند.


کاندیدا آلبیکنر(Candida albicans) از انواع قارچ‌های فرصت‌طلب و یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ‌و‌میر بیماران دچار سوختگی‌های حاد است. در سال‌های اخیر، مشکل مقاومت به این قارچ‌ها و سمیت داروهای ضد میکروبی نیاز به توسعه داروهای جدید را افزایش داده است.

آسیب‌های سوختگی از جمله مخرب‌ترین انواع آسیب‌ها بوده و به عنوان یک بحران جدی در حرفه پزشکی و سلامت جامعه جهانی تلقی می‌شوند. زخم‌های ناشی از سوختگی محیط ایده‌آلی برای رشد گونه‌های مختلف میکروبی از جمله قارچ‌ها فراهم می‌کند. به علت افزایش شیوع عفونت‌های قارچی در بیماران دچار سوختگی و مسئله مقاومت به دارو، طراحی ترکیبات ضد قارچی جدید ضرورت دارد.

محققان در این مطالعه ایندولیسیدین را با نانوذرات طلا در سویه‌های کاندیدای مقاوم به فلوکونازول، گونژوگه کردند. آن‌ها از روش‌های بیوفیزیکی برای تعیین کونژوگاسیون ایندولیسیدین استفاده کردند. هم‌چنین سمیت و فعالیت همولیتیک این نانوذرات را مورد بررسی قرار دادند. ایندولیسیدین یک پپتید کاتیونی با ویژگی‌های ضدقارچی و ضد میکروبی است.

فلوکونازول نیز به طور گسترده‌ای برای درمان عفونت‌های کاندیدا استفاده می‌شود و خواصی هم‌چون زیست‌دسترسی بالا و سمیت پایین دارد. با این حال، استفاده نابجا و طولانی‌مدت از آن منجر به ظهور سویه‌های کاندیدای مقاوم به دارو می‌شود. بنابراین، کشف درمان‌های ضدقارچی جدید به عنوان جایگزین داروهای رایج برای غلبه بر مقاومت دارویی بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند راهگشای حذف عفونت قارچی در افراد دچار سوختگی باشد.

از سوی دیگر، نانوذرات به طور وسیعی علیه عفونت‌های قارچی و باکتریایی استفاده می‌شوند و انتخاب مناسبی برای انتقال داروها به شمار می‌روند. ترکیب نانوذرات با پپتیدهای ضد میکروبی، احتمال کاهش سمیت را بالا می‎‌برد زیرا نیاز به دوزهای بالاتر را کاهش و هم‌زمان فعالیت‌های ضد میکروبی را تقویت می‌کند. نانوذرات طلا به دلیل طبیعت غیرسمی و بی‌اثر خود مورد توجه محققان قرار گرفته‌اند. هم‌چنین فعالیت ضد میکروبی قوی علیه سویه‌های قارچی کاندیدا از خود نشان می‌دهند.

یافته‌های حاصل از این مطالعه می‌توانند فرصتی برای توسعه راهکارهای جدید در درمان عفونت‌های سوختگی آلبیکنز فراهم ‌آورند. با این حال، تحقیقات بیش‌تری به ویژه در مدل‌های حیوانی، جهت بررسی کارایی این نانوذرات طلای کونژوگه شده با ایندولیسیدین موردنیاز است تا بتوانند به عنوان داروهای ضدقارچی مورد استفاده قرار گیرند.

منبع
International Journal of Nanomedicine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن