بیوپلاستیکسرمایه گذاری شرکت ها

پلاستیک‌های زیستی با منشأ چوب و بسته‌بندی محصولات

پلاستیک‌های زیستی ابزار مناسبی برای بسته‌بندی محصولات لبنی به حساب می‌آیند. این مواد علاوه بر داشتن تمام ویژگی‌های پلاستیک‌های تجاری، قابلیت بازیافت نیز دارند. شرکت فنلاندی Alra در سال ۲۰۱۹ قصد دارد ۴۰ میلیون‌ بسته‌بندی تولید شده از پلاستیک‌های زیستی با منشأ الیاف چوبی را وارد بازار مصرف کند. هم‌چنین از این طریق بتواند نیاز مصرف‌کنندگان در جهت بسته‌بندی‌های دوست‌دار طبیعت را تأمین کند.


شرکت پیشگام Alra در زمینه‌ی لبنیات فعالیت دارد و زیرمجموعه‌ای از Alra Foodb به حساب می‌آید و از ۵۵۰ نفر از دامداران فنلاندی تشکیل شده است. این شرکت اولین گروهی بود که از پلاستیک‌های زیستی برای تولید بسته‌‌بندی‌های شیر، ماست و دیگر محصولات خوراکی استفاده کرد. علاوه بر Alra شرکت‌های Elopak و UPM نیز طرح‌هایی را برای تولید بسته‌بندی‌های دوست‌دار طبیعت مطرح کرده‌اند.

در بسته‌های محصولات لبنی برای حفظ و ماندگاری محصول، یک لایه‌ی پلاستیکی در لایه‌ی داخلی پاکت‌های مقوایی تعبیه می‌شود. در پلاستیک‌های تولید شده‌ از چوب، امنیت محصول به علت طبیعی بودن منشأ پلاستیک زیستی بیش‌تر است.

پلاستیک‌های زیستی با منشأ چوب و‌ کاهش اثر کربنی

تصفیه‌خانه‌ی زیستی UPM که در شهر لاپنرانتای فنلاند واقع شده است؛ از روغن‌های بلند‌زنجیره‌ای که در مراحل تولید پالپ به‌عنوان محصول جانبی باقی می‌ماند استفاده می‌کند؛ تا ماده‌ی اولیه‌ی لازم برای تولید پاکت‌های پلاستیکی فراهم شود. در همکاری با شرکت Alra مراحل بسته‌بندی توسط Elopak انجام می‌شود. شرکت مواد شیمیایی Dow نیز در این امر همکاری می‌کند. استفاده از پلاستیک‌های زیستی با منشأ چوب در تولید کارتن‌های بسته‌بندی باعث می‌شود تا نیاز بازار به میزان ۱۸۰۰۰۰ کیلوگرمی در سال به پلاستیک‌های معمولی کاهش یابد. به‌علاوه میزان اثر کربنی نیز به یک-پنجم میزان اولیه می‌رسد.

در حال حاضر پاکت‌هایی که در بسته‌بندی شیر استفاده می‌شوند شامل ۸۵ درصد مقوا است. اما در طرح ارائه شده به وسیله‌ی Alra، هدف تولید پاکت‌‌هایی است که ۱۰۰ درصد آن از پلاستیک‌های زیستی با منشأ چوب ایجاد شده باشند‌. حتی لایه‌ی نازک پلاستیکی داخل آن نیز پایه‌ی چوبی داشته باشد.

شرکت Alra هم‌چنان در تلاش است تا بسته‌بندی‌هایی را با هدف حفظ محیط‌زیست ارائه دهد. به‌علاوه قصد دارد تا سطل‌های پلاستیکی ماست ۱۵۰ گرمی Luonto را با بسته‌های مقوایی جایگزین کند. بدین‌ترتیب مشتریان قادرند همه‌ی بخش‌های بسته‌بندی محصول را در قسمت مقواهای بازیافتی قرار دهند.

Rate this post
توسط
bio-based news
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن