زیست شناسی مصنوعیسلول درمانیعفونت باکتریایی

مبارزه با باکتری‌ها به کمک سلول‌های مصنوعی

اخیراً محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه دیویس از بلوک‌های مصنوعی، بلوک‌های لگو، برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده کرده‌اند.این سلول‌های مصنوعی همانند بلوک‌های لگو از پایین به بالا طراحی شده‌اند تا باکتری‌ها را از بین ببرند. این سلول‌ها از لیپوزوم‌ها یا حباب‌های احاطه‌شده با یک غشای لیپیدی شبه سلولی ساخته شده‌اند و شامل ترکیبات سلولی خالص نظیر پروتئین‌ها، DNA و متابولیت‌ها هستند.


غشای سلول‌های مصنوعی همچنین به‌عنوان سیستم‌هایی عمل می‌کنند که هم باکتری‌ها را شناسایی می‌کنند و هم آن‌ها را از بین می‌برند و از سوی دیگر، وابستگی کمی به محیط اطراف خود نشان می‌دهند.

این سلول‌های مصنوعی‌ ویژگی‌های اساسی سلول‌های زنده را تقلید می‌کنند، اما طول عمر کوتاهی دارند و نمی‌توانند تقسیم شوند تا خودشان را تولید کنند. سلول‌های مذکور برای پاسخ به یک نشان شیمیایی منحصربه‌فرد بر روی باکتری‌های E.coli طراحی شده‌اند که قادر به تشخیص، حمله و نابودی باکتری‌ها در آزمایشات آزمایشگاهی بودند.

سلول‌های مصنوعی قبلاً فقط در محیط‌های غنی از مواد مغذی موفق عمل می‌کردند. اما با بهینه‌سازی غشاهای سلولی، سیتوسل و حوزه‌های ژنتیکی، امکان فعالیت آن‌ها در محیط‌های متنوع با منابع بسیار محدود مانند آب، با تاُکید بر استحکام آن‌ها در شرایط کمتر از ایده‌آل و یا تغییر شرایط، فراهم شد. این پیشرفت‌ها به‌طرز قابل توجهی باعث افزایش کاربرد بالقوه سلول‌های مصنوعی می‌شوند.

این سلول‌های مصنوعی آنتی‌باکتریال، ممکن است در آینده به بیماران تزریق شو‌ند تا از عفونت‌هایی که به سایر روش‌های درمانی مقاوم هستند، جلوگیری کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای تحویل دارو در محل و زمان‌های خاص و یا به‌عنوان حسگرهای زیستی استفاده شوند.

یافته‌های این مطالعه جدید در مجله ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده‌است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن