دیابتمهندسی پزشکی

کنترل بهتر سطح قند خون توسط سیستم پانکراس مصنوعی

مرکز فناوری دیابت دانشگاه ویرجینیا طی یک کارآزمایی بالینی تصادفی یک سیستم پانکراس مصنوعی جدید را ارزیابی کرده است که به طور خودکار سطح قند خون را کنترل و تنظیم می‌کند. محققان این طرح، دریافتند که این سیستم جدید نسبت به درمان‌های موجود برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ در کنترل سطح قند خون مؤثرتر است.


پانکراس مصنوعی، که به عنوان closed-loop control (نوعی سیستم کنترلی که از اندازه‌گیری متغیر کنترل‌شده برای بازخورد استفاده می‌کند. براساس بازخورد اندازه‌گیری شده، این سیستم خروجی خود را برای رسیدن به نقطه تنظیمی داده شده تغییر می‌دهد) نیز شناخته می‌شود، یک سیستم مدیریتی برای دیابت است که سطح قند خون را با استفاده از یک مانیتور قند خون (CGM) به طور پیوسته دنبال می‌کند و در صورت نیاز با استفاده از یک پمپ انسولین، هورمون انسولین را به طور خودکار وارد خون می‌کند. این سیستم با تزریق‌های متعدد روزانه توسط یک پمپ، جایگزین آزمایش قند خون از انگشت فرد است.

مدیر مرکز UVA تکنولوژی دیابت، Boris Kovatchev، گفت: “این سیستم پانکراس مصنوعی چندین ویژگی منحصر به فرد دارد که کنترل قند خون را فراتر از آنچه می‌توان با روش‌های سنتی به آن دست یافت، بهبود می‌بخشد.” به طور خاص، یک مدل ایمن و اختصاصی برای پیشگیری از هیپوگلیسمی است که به تدریج یک کنترل تشدید شده در تمام طول شب دارد تا به سطوح نزدیک به نرمال قند خون در هر صبح برسد.

در این پروتکل ۱۶۸ نفر در سنین ۱۴ سال یا بالاتر با دیابت نوع ۱ ثبت نام کردند. آن‌ها به طور تصادفی از سیستم پانکراس مصنوعی به نام Control-IQ یا درمان پمپ تقویت شده با حسگر (SAP) با یک CGM و پمپ انسولین که به طور خودکار انسولین را در طول روز تنظیم نمی‌کرد، استفاده کردند.

محققان دریافتند که کاربران پانکراس مصنوعی در زمان صرف شده با قند خون بالا و پایین، هموگلوبین A1c و سایر اندازه‌گیری‌های مربوط به کنترل دیابت در مقایسه با گروه SAP، بهبودهایی را نشان دادند. پایبندی زیاد به استفاده از دستگاه در هر دو گروه و حفظ مشارکت ۱۰۰٪ شرکت کنندگان از نقاط قوت مهم این مطالعه بود.

فناوری Control-IQ سیستمی است که در آن پمپ انسولین با الگوریتم‌های کنترل پیشرفته و بر اساس یک مدل ریاضی برنامه‌ریزی شده است که از اطلاعات نظارت بر گلوکز فرد برای تنظیم خودکار دوز انسولین استفاده می‌کند.

سیستم‌های پانکراس مصنوعی نه تنها توانایی بهبود کنترل قند خون را دارند بلکه بار مدیریت روزانه قند خون که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ مجبورند به طور مداوم متحمل شوند را کاهش می‌دهد. این مطالعه به طور خاص کنترل شدید قند خون در طول شب را نشان می‌دهد تا فرد بتواند در اکثر صبح‌ها با سطح قند خون نزدیک به نرمال بیدار شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Bioengineer.org
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن