آلزایمربیماری های عصبیعلوم اعصاب

تست شرح‌حال‌ گویی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر

بر اساس یک مطالعه جدید در دانشگاه آریزونا، برآورد توانایی افراد در به یادآوری خاطرات گذشته خود می‌تواند به متخصصان پزشکی کمک کند تا کسانی را که در معرض ابتلا به آلزایمر هستند را به موقع تشخیص دهند. آلزایمر یک بیماری با شروع خاموش کلینیکی است و از این رو تشخیص زودهنگام آن دشوار می‌باشد هرچند تغییرات در بافت مغز ممکن است سال‌ها یا دهه‌ها قبل از آن که فرد علائم فراموشی را نشان دهد آغاز شده باشند.


امید آن است که در آینده نزدیک بتوان درمان‌های مناسبی برای درمان این بیماری فراهم کرد و به کمک آن‌ها سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد یا آن را متوقف کرد و یا حتی شرایط را بهبود داد. اما مشکل آنجاست که اگر نتوانیم به موقع تشخیص دهیم که چه کسی نشانه‌های آلزایمر را دارد دیگر درمان و دارو نیز به اندازه کافی موثر نخواهند بود.

این تیم پژوهشی برای دست‌یابی به این هدف بر حافظه شرح‌حال گویی و یا توانایی به یادآوری افراد از خاطرات گذشته خود تمرکز کردند. این نوع از حافظه با نواحی از مغز مرتبط است که در مراحل اولیه آلزایمر دچار تغییر می‌شوند.

شرکت کنندگان در این بررسی افرادی در محدوده سنی ۵۰ تا ۸۰ سال بودند که از آن‌ها خواسته شد تا خاطرات اخیر خود و سپس خاطرات مربوط به بچگی و میانسالی خود را با بیشترین جزئیات ممکن به یاد آورند. مصاحبه کنندگان که در مورد وضعیت ریسک فاکتور ژنتیکی افراد در ابتلا به آلزایمر اطلاعی نداشتند پاسخ آن‌ها را ثبت کردند.

دکتر Grilli می‌گوید: “از آن جا که این افراد از لحاظ علائم کلینیکی نرمال هستند، این مطالعه نمی‌تواند میزان دمانس یا اختلال خفیف شناختی را در آن‌ها تشخیص دهد اما در یکی از گروه‌ها، آن‌ها هنگام به یادآوری خاطرات حقیقی زندگی خود دچار مشکل می‌شدند.”

امید آن است که این مطالعه بتواند یک تست کلینکی مناسب با حساسیت کافی فراهم کند تا به کمک آن بتوان علائم پیش‌کلینیکی تغییرات مغز در اثر آلزایمر را تشخیص داد. در این مرحله می‌توانیم مشخص کنیم که لازم است چه کسانی تست‌های گران قیمت‌تر بعدی را برای تایید زودهنگام آلزایمر انجام دهند.

دکتر Grilli می‌گوید: “تست‌های تشخیص زودهنگام آلزایمر غالبا بسیار گران قیمت و تهاجمی است در حالی که روش تشخیص شناختی جدید بیماری می‌تواند به عنوان یک تست غربالگری مناسب به‌کار رود.”

در حال حاضر اجرای آزمون‌های بالینی برای تأیید داروهای جدید آلزایمر بسیار هزینه‌بر و دشوار است. زیرا زمان بسیار زیادی لازم است تا بفهمیم آیا دارو بر حافظه تأثیری داشته یا نداشته است. اما چنانچه امکان یک ارزیابی حساس‌ فراهم باشد می‌توانیم پاسخ سریع‌تری برای بررسی تأثیر دارو داشته باشیم، خصوصا اگر بتوانیم دارو را قبل از آن که تظاهرات بیرونی آلزایمر ایجاد شود به کار بریم.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن