آب

تغییرات هماهنگ باکتری‌ های موجود در صخره‌ های دریایی

محققان نشان داده‌اند که جوامع میکروبی موجود در آب دریا‌هایی با بیش از ده‌ها صخره مرجانی، در طول شب به‌طور چشمگیری تغییر می‌کنند و پس از آن صبح روز بعد به همان حالت قبل خود برمی‌گردند. علاوه بر این به نظر می‌رسد که این جوامع میکروبی همگی از برنامه‌های مشابه برخوردار هستند و این تغییرات در همه صخره‌ها حتی اگر صدها مایل از هم دور باشند، هماهنگ شده است.


تحقیق در مورد چگونگی ریتم شبانه‌روزی فرایندهای صخره‌ای برای درک بهتر نقش میکروب‌ها در این اکوسیستم‌ها ضروری است. در سال ۲۰۱۳ یک تیم بین‌المللی از پژوهشگران برای بررسی تغییرات صخره‌های مرجانی به جزایر استوایی در جنوب هاوایی رفتند.

برای اجتناب از خطرات قایقرانی و غواصی در شب، نمونه‌برداری خودکار برای جمع‌آوری یک نمونه آب درست از بالای صخره‌های مرجانی در نیمه‌شب طراحی شده بود. با جمع‌آوری نمونه به این روش محققان تغییرات در شیمی آب و انواع میکروب‌های موجود در آب را در مقایسه با نمونه‌های متعدد گرفته شده در روز، اندازه‌گیری کردند. این تیم همچنین از ابزار ژنومیک برای نشان دادن اینکه چگونه فرایندهای میکروبی در صخره‌ها در طول روز و شب متفاوت است استفاده کردند.

مطالعات پیشین در مورد میکروب‌های دریایی نشان داده است که گروه‌های عملکردی مختلف در طول روز فعالیت خود را تغییر می‌دهند، اما جمعیت‌های میکروبی در طول دوره‌های فعالیت خود نسبتاً ثابت هستند. محققینی که در مورد صخره‌ها مطالعه می‌کنند، می‌دانند که این اکوسیستم‌ها به‌طور قابل توجهی از روز تا شب در حال تغییر هستند. این مطالعه یکی از جنبه‌های ناپیدا این تغییر را نشان می‌دهد که نه تنها وابسته به فعالیت میکروب‌هاست، بلکه فعالیت گروهی از میکروب‌هاست که به وفور وجود دارند.

تیم تحقیقاتی کشف کرد که گروهی از میکروب‌ها به نام سایکروباکتر وجود دارند که حدود ۴۰ الی ۷۰ درصد جامعه میکروبی دریایی در طول روز را تشکیل می‌دهند، در حالی که تعداد آن‌ها صد برابر بیشتر از شب است. تغییراتی که در ترکیب میکروب در طی یک شبانه‌روز مشاهده شد، حاکی از آن است که آب دریا در اطراف صخره‌های مرجانی از نظر شیمیایی و میکروبیولوژی بر اساس فعالیت روزانه و شبانه زیست‌توده محلی دست‌خوش تغییرات است.

دانشمندان با توجه به زمان‌های متفاوت در طول روز تفاوت‌های شگفت‌انگیز و قابل توجهی را در میکروارگانیسم‌ها پیدا کردند. این مطالعه همچنین نقش مهم میکروب‌های شبانه در بازیافت مواد مغذی بر روی صخره‌ها را کشف کرد. با توجه به اهمیت آشکار باکتری سایکروباکتر، تیم بعدی محققان به دنبال جمع‌آوری ژنوم باکتری، جداسازی باکتری در کشت و بررسی زیست‌شناسی این ارگانیسم‌ هستند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که چگونه شرایط صخره از جمله سالم بودن و پوشش با مرجان یا جلبک، می‌تواند تعداد و نوع میکروب‌های موجود در آب دریا را تغییر دهد. همچنین عواقب زیست‌محیطی تغییر اقلیم صخره‌ها نشان می‌دهد، در جایی که احتمال از دست دادن ارگانیسم‌های بنیادی وجود دارد، فرایندهایی حذف می‌شوند که بر آب‌های ساحلی تأثیر می‌گذارند و اتصال بین زمین و دریا را فراهم می‌کنند.

Rate this post
توسط
Bioengineer.org
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن