مقاومت آنتی بیوتیکی

رنگدانه‌ای با خواص ضد باکتری

اخیراً رنگدانه‌ بنفش violacein که توسط Chromobacterium violaceum تولید می‌شود، به‌دلیل گستره‌ بزرگ فعالیت‌های زیستی که دارد مورد توجه محققین قرار گرفته است. مقاله‎‌ای که توسط ACS Infectious Diseases منتشر شده است بیان‌کننده این است که violacein دامنه‌ فعالیت زیستی گسترده‌ای دارد و خواص ضد باکتری بسیاری دارد.


طبق گفته‌های محققان، این رنگدانه غشای سیتوپلاسمایی باکتری را هدف قرار می‌دهد و بیشتر فعالیت‌های باکتری‌های گرم مثبت مانند دسته‌های Streptococcus،Enterococcus و Listeria را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دامنه‌ گسترده‌ فعالیت‌های زیستی این ماده باعث شده است که باکتری‌هایی که نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند را نیز به راحتی از بین ببرد.

این مطالعات به کمک مرکز تحقیق FAPESP انجام شد. رهبر این تیم تحقیقاتی -Frederico Gueiros Filho- می‌گوید: “خواص باکتریایی این رنگدانه در سال ۱۹۴۵ کشف شده است اما فعالیت‌ آن هیچ‌وقت مورد مطالعه قرار نگرفته بود. فعالیت‌های زیستی بسیاری از ماده‌ها در کتاب‌های مختلف شرح داده شده است، اما اگر بخواهیم با استفاده از آن‌ها دارو‌های مختلف را گسترش دهیم باید فعالیت‌های آن‌ها را به‌طور کامل زیر نظر قرار دهیم.”

این ماده به‌عنوان متابولیت ثانویه توسط چندین باکتری مجزا در محیط‌های متنوع مانند اقیانوس‌ها، یخچال‌ها، رودخانه‌ها و خاک تولید می‌شود. لازم به ذکر است که violacein یک رنگدانه‌ طبیعی است که از آمینو اسید تریپتوفان به‌دست می‌آید و C.viloaceum اولین باکتری‌ای است که به‌عنوان تولیدکننده‌ violaceib از آن یاد می‌شود.

در کنار ظرفیت بالای مقابله با باکتری، از جمله باکتری‌های بیماری‌زا و مقاوم به دارو مانند MRSA، این ماده دارای خاصیت ضد قارچ، ضد ویروس و ضد تومور بوده، و آنتی اکسیدان نیز می‌باشد.

در اولین قدم این مطالعات آن‌ها تأثیر مقابله باکتری‌هایی از دسته S. aureus و Bacillus subtillis با violacein را تشریح می‌کنند. با استفاده از میکروسکوپ فلوئورسنت و مجموعه‌ای از رنگ‌های شاخص متوجه شدند که این رنگدانه می‌تواند به سرعت به سلول‌های باکتری نفوذ کند؛ در ادامه نیز آن‌ها متوجه شدند که violacein می‌تواند ساختار و ویژگی liposomes را مختل کند.

علاوه بر این، شبیه‌سازی کامپیوتری از دینامیک مولکولی برای بررسی تعامل violacein و lipid bilayer استفاده کرد. بر اساس نتایج به‌دست آمده محققین متوجه شدند که وجود violacein بین لایه‌های این ماده برای دخالت در سازمان غشایی آن کافی است.

غشای سیتوپلاسمایی در سلول‌های همه موجودات زنده وجود دارد و بنابراین این رنگدانه می‌تواند باعث اختلال سلول‌های یوکاریوت بشود. در واقع همین ویژگی باعث شده که این ماده بتواند علیه انواع مختلف بیماری‌ها، قارچ‌ها و تومور واکنش نشان دهد.

گسترش باکتری مقاوم به چند دارو به علت سوء مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در پزشکی و کشاورزی، یکی از مهم‌ترین تهدیدات فعلی بهداشت عمومی است. اکثر آنتی‌بیوتیک‌های موجود که در چندین دهه گذشته کشف شده است، در مقابل مجموعه محدودی از بیماری‌ها قرار گرفته‌اند و به همین دلیل توسعه آنتی‌بیوتیک‌های جدید‌تر امری ضروری است.

Rate this post
توسط
Phys.org
منبع
ACS Infectious Diseases
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن