سوخت زیستیمهندسی متابولیک

مهندسی تولید سوخت زیستی با خواص بهتر

رشد سریع، E. coli را به یک کارخانه کوچک تبدیل می کند: با مهار خواص بیماری‌زا، این گونه پتانسیل تولید انبوه سوخت زیستی، داروها و دیگر محصولات را دارد.


تولید سوخت زیستی

باکتری E. coli گرچه باکتری مضری برای انسان محسوب می شود، اما به دلیل رشد بسیار سریع آن، محققین از گونه سازگار آزمایشگاهی آن که خطر کمتری دارد، استفاده می کنند. رشد سریع، E. coli را به یک کارخانه کوچک تبدیل می کند: با مهار خواص بیماری‌زا، این گونه پتانسیل تولید انبوه سوخت زیستی، داروها و دیگر محصولات را دارد.

یک تیم از دانشکده مهندسی و علوم کاربردی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، راهی را برای تولید بهینه سوخت زیستی خاصی در E. coli ارتقاء دادند. فوژونگ ژانگ، استادیار دپارتمان انرژی، محیط‌زیست و مهندسی شیمی، یک روش جدید برای رفع مانع عمده فرایند تولید را کشف کرده است. این نتایج به تازگی در نشریه مهندسی متابولیک منتشر شده است.

اسیدهای چرب با زنجیره شاخه‌دار (BCFA) پیش ماده مهم در تولید سوخت زیستی مقاوم در برابر یخ‌زدگی هستند که تولید آن در باکتری میزبان دشوار است. محصول جانبی این فرآیند که اسیدهای چرب زنجیره مستقیم (SCFA) نام دارد، دارای خواص سوختی نامرغوبی است. در تلاش های قبلی مقدار زیادی SCFA در کنار محصول اصلی تولید شد و تقریبا ۲۰% محصول را BCFA تشکیل می داد.

این روش جدید می تواند تولید نزدیک به ۱۰۰% BCFA را ممکن سازد. این امر، با توسعه دو مسیر متابولیکی متفاوت پروتئینی، که مهمترین چالش فرآیند تولید هستند و از نظر شیمیایی باکتری را متاثر می سازند، انجام شد. این مسیر های متابولیکی E. coli را قادر می سازد تا تولید BCFA خود را تا ۸۰% کل محصولات سوختی بالا ببرد.

نکته دیگر که این محصول را متمایز می سازد، کیفیت بسیار بالای آن است. این ترکیب اسید چرب را می توان به عنوان مکمل دارویی-غذایی مصرف کرد که خواص ضد تومور دارد. همچنین در پیشگیری و درمان انتروکولیت نکروزان در نوزادان موثر است. تولید این محصول از منابع اصلی آن گران بوده و این روش، تولید تجاری محصول را ممکن می سازد.

ترجمه و آماده سازی: یونس عبدالهی

لینک خبر
لینک مقاله

۲/۵ - (۱ امتیاز)
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن