فناوری های همگرا

ساخت هواپیما با مواد زیستی و بازیافتی

پروژه اکو-کمپاس با سرمایه‌گذاری اتحادیه‌ی اروپا برخی از مواد زیستی و بازیافتی را شناسایی کرده است که پتانسیل بالقو‌ه ای برای استفاده در ساخت هواپیما دارد. با اصلاح برخی خواص الیاف زیستی تولید شده در این پروژه می‌توان عمده بدنه هواپیما را از مواد زیستی و بازیافتی تولید کرد.


در صنعت هوانوردی تلاش‌های زیادی برای استفاده از مواد تجدیدپذیر و قابل‌بازیافت در ساخت هواپیما صورت گرفته است. مواد زیستی یا بازیافتی باید الزامات دشورای را تأمین کنند تا استانداردهای لازم را در این زمینه کسب کنند.

الیاف‌های تقویتی در تمام بدنه‌ی هواپیما استفاده شده و بیش از نیمی از وزن ساختار آن را تشکیل می‌دهد. پروژه اکو-کمپاس با سرمایه‌گذاری اتحادیه‌ی اروپا برخی از مواد زیستی و بازیافتی را شناسایی کرده است که پتانسیل بالقو‌ای برای استفاده در ساخت هواپیما دارد. یافته‌های این پروژه نشان می‌دهد الیاف‌زیستی که از برخی گیاهان بدست می‌آید و نیز الیاف کربن بازیافتی، پتانسیل زیادی برای استفاده در بدنه‌ی هواپیما دارند. علاوه بر این، نوعی صمغ طبیعی را برای بهبود خواص الیاف پیدا کرده‌اند.

این مواد بیشتر در ساختار دوم و درون هواپیما کاربرد دارند. نسبت به مواد مرسوم، تولید الیاف‌زیستی با محیط‌زیست سازگارتر بوده و انرژی کمتری مصرف می‌کند. نکته‌ی کلیدی در موفقیت این پروژه، همکاری با متخصصان چینی و مشارکت دو شرکت بزرگ ایرباس و کوماک است. این همکاری اطلاعات مفیدی راجع به الیاف قابل کشت در چین، مثل الیاف رامی در اختیار این گروه قرار می‌دهد. اطلاعات متخصصین چین درباره‌ی مواد و شبیه‌سازی پژوهشگران اروپایی خواص این الیاف را بهبود داده است.

موادی که در این پروژه توسعه داده می‌شود، در ساخت نمای داخلی، دریچه‌ها، بالک‌ها و بخش‌های دیگر استفاده خواهد شد. این گروه، با ترکیب کتان و رامی الیاف مقاومی ایجاد کردند. ولی در هر صورت خواص الیاف و مواد تولید شده باید بهبود یابد تا بتواند با الیاف فایبرگلاس که امروزه استفاده می‌شود، رقابت کند. در واقع استحکام کششی و خواص مقاومت در برابر آتش از جمله مواردی است که نیاز به بهبود دارد. الیاف دیگری که در این پروژه تولید شد، ترکیب الیاف کربن بازیافتی با الیاف طبیعی است که باز هم نقص‌هایی در خواص آن وجود دارد.

این تیم در حال توسعه‌‌ی نوعی صمغ صنوبر است تا خواص الیاف‌طبیعی را با آن بهبود دهند. مقالات علمی متعددی تا کنون توسط این تیم به چاپ رسیده است و در سال آینده نیز کنفرانسی در همین راستا برای سرمایه‌گذاران برگذار خواهد شد.

☑ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن