فناوری های همگرا

تسخیر بازار ساخت‌ و‌ ساز با خانه‌ های زیستی

خانه‌های‌زیستی نسبت به خانه‌هایی که از مصالح معمولی مثل آجر ساخته می‌شوند مقاومت بالاتری نسبت به آتش و زلزله و میزان نشر انرژی و کربن‌دی‌اکسید کم‌تری دارند. استفاده از مواد طبیعی در آرژانتین و دیگر کشورهای آمریکای‌جنوبی برای ساخت‌وساز خانه‌های‌زیستی به‌سرعت در حال رشد است.


ساختمان‌سازی سبز با بهره‌گیری از مصالح سبز در کشور‌های آمریکای‌جنوبی مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. کشورهای برزیل، کلمبیا، شیلی، پرو و مکزیک با تصویب سیاست‌هایی در جهت کاهش مالیات، درصدد گسترش این نوع از ساخت‌وساز هستند.

در آرژانتین برای ذخیره‌سازی روغن زیتون از انبارهایی استفاده می‌شود که در ساخت آن چوب‌نی به کار رفته است. این انبارها به علت عایق‌بندی مناسبی که دارند از خراب‌شدن روغن‌ها در شرایط آب‌و‌هوایی آرژانتین جلوگیری می‌کنند.

ساخت یک خانه‌ی‌ دوست‌دار طبیعت در آرژانتین با هزینه‌ای ۱۰ درصد بیشتر از خانه‌های معمولی امکان‌پذیر است. میزان عایق‌بودن این خانه در مقابله با حرارت ۷ برابر بیشتر از یک دیوار آجری دو لایه است.

این خانه‌ها در مقابل آتش و زلزله مقاوم هستند. نی‌های به کار رفته در این خانه‌ها به‌علت فشردگی رطوبت را در خود حفظ می‌کنند و میزان جذب حشرات در آن‌ها نیز بسیار کم است. توانایی عایق‌بودن، آلودگی کم و توانایی مقابله با تغییرات آ‌ب‌وهوایی؛ تنها بخشی از دلایل توجهات زیادی است که به ساختمان‌سازی سبز می‌شود.

ISOBIO یک پروژه‌ی اروپایی است که ایده‌های موجود در رابطه با ساخت‌وساز سبز را بررسی می‌کند. براساس نظر محققین، ساختمان‌سازی سبز قادر است تا ۵۰ درصد میزان نشر انرژی و کربن‌دی‌اکسید را کاهش دهد. میزان عایق‌پذیری این مواد نیز نسبت به آجر، سیمان و تیرهایی که در دیوارها و سقف‌ها در ساختمان‌های عادی استفاده می‌شود ۲۰ درصد بیشتر است.

افرادی که در این خانه‌ها زندگی می‌کنند معتقدند که احتمال شیوع بیماری در این مکان‌ها کم‌تر است. ایزوله‌بودن این خانه‌ها در مقابل اشعه‌ی خورشید و امواج الکترومغناطیس نیز به اثبات رسیده است.

یکی از نمادهای مهم گسترش ساختمان‌سازی سبز Tol-Haru, la Nave Tierra del Fin del Mundo، می‌باشد که اولین ساختمان کاملاً مستقل در این زمینه در آمریکای‌جنوبی به‌حساب می‌آید. این ساختمان در سال ۲۰۱۴ در شهر Ushuaia ساخته شده است. برای تأمین انرژی گرمایی و سرمایی ساختمان از انرژی باد و خورشید استفاده می‌شود. در بخش تأمین آب، آب‌باران به‌کار گرفته می‌شود. مواد دور ریختنی نیز قابل بازیافت هستند. ساخت این ساختمان به وسیله‌ی دو معمار -Mariano Torre و Elena Roger- انجام گرفته است.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن