سرمایه گذاری شرکت هاسوخت گاز

تولید بیودیزل در کشور آذربایجان

وزیر اقتصاد آذربایجان -Shahin Mustafayev- خبر تولید بیودیزل توسط یک شرکت در آذربایجان را داده است. وی اعلام کرد که این شرکت با بازیافت لاستیک‌های استفاده شده، بیودیزل تولید خواهد کرد. انتظار می‌رود مبلغ سرمایه‌گذاری شده به ۳ میلیون منات (واحد پول آذربایجان) برسد.


وزیر اقتصاد آذربایجان گفت: “۱۴ ساکن در این پارک صنعتی که شرکت تولیدی در آن قرار دارد، ساکن هستند و در مجموع ۳۷.۳ میلیون منات در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ۷ نفر از این ۱۴ نفر شروع به کار کرده‌اند. کل کارکنان این شرکت ۴۰۰ نفر است که اگر پروژه‌های جدید راه‌اندازی شود، این تعداد به ۶۵۰ نفر خواهند رسید.” وی همچنین افزود: “با افزایش روزافزون ساکنان، فضای مربوط به این پارک صنعتی ۱.۳ هکتار افزایش یافت و در حال حاضر این فضا به ۸.۳ هکتار می‌رسد.”

پارک صنعتی Balakhani به دستور رییس‌جمهور وقت آذربایجان -Ilham Aliyev’s- در سال ۲۰۱۱ احداث شد. نکته قابل تأمل این است که سرمایه‌گذاران در این پروژه به مدت ۷ سال از پرداخت هرگونه مالیات معاف هستند.

در حال حاضر کشور آذربایجان دارای پارک‌های صنعتی Pirallahi ،Sumgait Chemical ،Mingachevir ،Garadagh و پارک مذکور در این گزارش (Balakhani) است.

تولید پارک‌های صنعتی با شالوده ساخت مدرن، توسعه پایدار را در بخش غیرنفتی کشور آذربایجان بسط و گسترش می‌دهد، ظرفیت صادرات اقتصادی این کشور را بهبود می‌بخشد، باعث ایجاد اشتغال می‌گردد، محصولات رقابتی تولید می‌کند، باعث خودکفایی می‌شود زیرا محصولات تولیدی در داخل باعث جایگزینی آن‌ها با واردات می‌شود.

بیودیزل که سوخت زیستی است، جایگزینی برای موتورهای دیزلی است و از روغن‌ها و چربی‌ها به دست می‌آید. بیودیزل را هم می‌توان به تنهایی مورد استفاده قرار داد، هم می‌توان با دیزل فسیلی استفاده کرد. شایان ذکر است که بیودیزل می‌تواند به جای سوخت دیزل فسیلی استفاده شود و این باعث کاهش وابستگی به منابع معدنی می‌شود.

کیفیت محصول نهایی (بیودیزل)، به مواد اولیه بستگی دارد. مواد اولیه مورد استفاده برای تولید بیودیزل، معملاً روغن‌های گیاهی هستند؛ به عنوان مثال روغن‌های کلزا، آفتابگردان و نخل. بهترین ماده خام برای تولید بیودیزل، کلزا است، زیرا بیشترین درصد تولید را به خود اختصاص داده است -۹۶ درصد در هر تن روغن-. روغن نخل دارای بیشترین مقدار کالری است، اما سوخت حاصل از آن به سرعت در دماهای پایین سرد می‌شود.

مزایای بیودیزل عبارت‌اند از: سوخت زیستی در مقایسه با سوخت فسیلی ارزان‌تر است، تطبیق‌پذیر است بدان معنا که برای انواع مختلف موتور ماشین‌ها قابلیت استفاده دارد، سازگار با محیط‌زیست است، استفاده از این سوخت باعث کاهش دی‌اکسید‌کربن می شود، در محصولات احتراق ناشی از آن گوگرد و مونواکسید کربن و دوده کمتر است، با استفاده از آن، موتور حفاظت می‌شود، از آنجایی که دارای حداقل میزان گوگرد است، این سوخت خاصیت روان‌کننده بودن خود را از دست نمی‌دهد، در صورت استفاده از بیودیزل عمر موتور و پمپ سوخت تا ۶۰ درصد بهبود می‌یابد!، دارای مقاومت در برابر اشتعال است، و نکته آخر اینکه نقطه اشتعال سوخت‌های زیستی بالاتر از بنزین است –بیش از ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد-.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن