آنتی بادیاخبارعفونت ویروسی

مقابله با ویروس ‌ها به کمک خون لاما و ابرچسب مولکولی

محققان سال‌های متمادی سعی در مهندسی آنتی‌بادی‌ها برای درمان عفونت‌های باکتریایی و ویروسی داشتند. اکنون، تیمی از دانشمندان رویکرد جدید چسباندن آنتی‌بادی‌های کوچک خون لاما با نوعی ابرچسب باکتریایی را ارائه داده‌اند. آنتی‌بادی‌های به هم پیوسته، موش‌ها را از دو ویروس خطرناک محافظت می‌کنند و قادرند سایر عوامل بیماری‌زا را نیز مغلوب کنند.


آنتی بادی‌ها طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله سرطان و بیماری‌های خود ایمنی را درمان می‌کنند. سلول‌های تغییر یافته ژنتیکی برای ساخت آنتی ‌بادی‌ها ممکن است مناسب نباشند و مولکول‌های مهندسی شده برای انجام وظایف خود به شکل مناسب تا نخورند. جایگزین بالقوه این سلول‌ها، آنتی بادی‌های مینیاتوری هستند که توسط سلول‌های ایمنی بدن لاماها، شترها و کوسه‌ها تولید می‌شوند که تقریباً نصف اندازه آنتی‌ بادی‌های استاندارد هستند. این پروتئین‌های کوچک نسبت به همتایان بزرگتر، سریع‌تر و ارزان‌تر هستند و اشتباه تا نمی‌شوند.

محققان آنتی بادی را علیه دو ویروس از گروه بونیاویروس‌ها آزمایش کردند. سازمان بهداشت جهانی هشدار داده ‌است که بونیاویروس‌ها می‌توانند باعث همه گیری‌های آینده شوند. ویروس Rift Valley fever عمدتاً به حیوانات آفریقا و خاورمیانه حمله می‌کند، اما گاهی اوقات انسان را نیز بیمار می‌کند. ویروس Schmallenberg، باعث ایجاد بیماری در انسان نمی‌شود، اما در بز و گوسفند باعث سقط جنین و نقایص ناگوار هنگام تولد می‌شود.

برای تعیین قدرت این آنتی ‌بادی‌های مینیاتوری، توانمندی آن‌ها در توقف حمله ویروس‌ها به سلول‌های کلیه میمون بررسی شد. انواع مختلف آنتی ‌بادی‌ها به صورت واحد اثر کمی داشتند، بنابراین محققان آن‌ها را مخلوط کردن کردند. این کار توسط ابرچسب باکتریایی، دو قطعه پروتئینی از باکتری‌ Streptococcus pyogenes، انجام شد. نتایج نشان داد که در جلوگیری از ورود هر دو ویروس به سلول، آنتی‌‌بادی‌های متصل شده بسیار بهتر از آنتی‌‌بادی‌های واحد عمل کردند.

دانشمندان سپس آنتی ‌بادی‌های چسبیده را در موش‌هایی که دوز کشنده هر دو ویروس را دریافت کرده بودند، آزمایش کردند. تمام موش‌های درمان نشده آلوده به ویروس Rift Valley fever در طی ۳ روز مردند، اما بیش از ۲۰٪ جوندگانی که آنتی ‌بادی‌های چسبیده دریافت کرده بودند پس از ۱۰ روز هنوز زنده بودند. همچنین در مورد ویروس Schmallenberg یک ترکیب آنتی ‌بادی کل موش‌ها را نجات داد، در حالی که حیوانات شاهد، طی ۵ روز از بین رفتند.

این مطالعه نشان می‌دهد که رویکرد آنتی‌ بادی کوچک امکان‌پذیر است و فرصت‌های جدیدی را برای بهینه سازی آن فراهم می‌کند. محققان قبل از آزمایش این استراتژی در افراد، باید بدانند که می‌توانند مقادیر کافی از آنتی‌بادی‌های چسبیده را تولید کنند یا خیر. این رویکرد می‌تواند در برابر انواع دیگر ویروس‌ها نیز عمل کند، اما احتمالاً نمی‌تواند به موقع برای مقابله با بیماری کروناویروس، که باعث بیماری همه‌گیر فعلی شده است، آماده شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Sciencemag
منبع
eLife
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن