سرطان تخمدان

بهبود تشخیص سرطان تخمدان به کمک بیومارکر

اکثر زنانی که تحت عمل جراحی به جهت مشکوک شدن به سرطان تخمدان قرار می‌گیرند، مبتلا به سرطان نیستند. یک آزمایش خون جدید توسط محققان دانشگاه Uppsala طراحی شده است که امکان تشخیص‌های دقیق‌تر بدون نیاز به عمل جراحی را فراهم می‌کند. این امر می‌تواند منجر به کاهش جراحی‌های غیر ضروری و تشخیص و درمان زودهنگام زنان مبتلا شود.


سرطان تخمدان اغلب در مراحل انتهایی تشخیص داده می‌شود و میزان مرگ و میر بالایی دارد. از بین 10 بیمار تنها سه یا چهار نفر تا 5 سال پس از درمان زنده می‌مانند و هیچ تست مشخصی برای توجیه غربالگری وجود ندارد. چنانچه در زنان به طور ناگهانی اختلالاتی مانند کیست تخمدان یا نشانه‌هایی در سونوگرافی مشاهده شود، جراحی تنها راه مطمئن برای تشحیص خواهد بود. این بدان معنی است که بسیاری از زنان بدون سرطان تحت جراحی غیر ضروری قرار می‌گیرند که در نتیجه باعث افزایش خطرات می‌شود.

پروفسور و مشاور ارشد بخش زنان و زایمان دانشگاه گوتنبرگ، Karin Sundfeldt، می‌گوید: “ما نیاز به توسعه تشخیص‌های پیش از جراحی دقیق‌تری، قبل از عمل جراحی داریم. برای تشخیص یک سرطان، یک زن تا پنج بار تحت جراحی قرار می‌گیرد، با این همه، در حال حاضر زمانی که ناهنجاری‌ها توسط سونوگرافی تشخیص داده شده‌اند و شخص، مشکوک به سرطان می‌باشد، این بهترین گزینه است. در چنین شرایطی یک آزمایش خون ساده نیاز است که بتواند زنانی را که الزامی برای جراحی آن‌ها وجود ندارد تشخیص دهد.”

در این مطالعه، محققان بر اساس تجزیه و تحلیل 11 پروتئین، یک آزمایش بیومارکر خونی جدید طراحی کردند. این آزمایش زمانی انجام می‌شود که سونوگرافی، نشان‌دهنده ناهنجاری‌ها باشد تا زنان بدون سرطان شناسایی شوند. این کار می‌تواند جراحی‌های غیر ضروری را از یک در هر پنج بیمار به یک در هر سه مورد کاهش دهد. هم‌چنین خطر عوارض مرتبط با جراحی را نیز به شدت کاهش می‌دهد. مشخصات بیومارکر هم می‌تواند بیماران مرزی و در مراحل اولیه بیماری را تشخیص دهد.

به گفته Ulf Gyllensten، استاد ژنتیک مولکولی پزشکی دانشگاه Uppsala، “نتایج ما برای غربالگری جهت تشخیص زود هنگام سرطان تخمدان به اندازه کافی امیدوار کننده هستند. ما در سوئد تجربه زیادی برای غربالگری سرطان دهانه رحم داریم و من چشم‌اندازهای خوبی برای ایجاد یک رویکرد جدید در راستای غربالگری سرطان تخمدان می‌بینم که می‌تواند جان بسیاری را نجات دهد و نیاز به جراحی برای رد کردن سرطان را به حداقل برساند.” محققان در حال حاضر به مطالعه روی این آزمایش ادامه می‌دهند و در حال انجام مطالعات گسترده‌تری همراه با نمونه‌های جمع‌آوری شده بیش‌تر هستند.

توسط
Medical X press
منبع
Communications Biology
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن