بایوتاک

تکامل سوماتیک در تومورها

Understanding somatic tumor evolution through whole-genome sequencing

نکات برگزیده مطلب

  • سخنرانی شماره هفت

تمرکز تحقیقات من روی تکامل سرطان و چندشکلی (heterogeneity) در آن است. معمولا سرطان ها از انواع متفاوتی از سلول ها تشکیل شده اند که هرکدام مجموعه جهش های متفاوتی دارند. هدف ما مشخص کردن گروه های مختلف یا همان Subclone (زیرگروه) ها، با توجه به مجموعه جهش هایی که دارند و سپس مطالعه روند تغییرات هرکدام از Subclone ها می باشد.
درمان تومورها دشوار است، زیرا آنها در طول زمان تغییر میکنند؛ یا با بدست آوردن جهش های جدید، ویا گسترش هر یک از Subclone ها تحت فشار های انتخابی. این تغییرات تومور هارا قادر به متاستاز (پراکنده شدن) به اندام های دورتر میکنید و باعث مقاومت تومور به درمان ها میشوند.
ما بوسیله بررسی تومور افراد مختلف یا چند نمونه تومور از قسمت های مختلف بدن درون یک فرد میتوانیم تغییرات ژنتیکی مهم (مانند mutational drivers- copy number aberrations, translocations, mutational signatures and genetic instability features) را تشخیص داده و از آن برای پیدا کردن علت بازگشت و پیشرفت سرطان استفاده کنیم.
همچنین با شناخت از انواع تغییرات ژنومی، ما میتوانیم گسترش بیماری را ردیابی کنیم، که به ما در مورد مکانیسم ها و فرایند های دخیل در رشد سرطان و متاستاز و مقاومت، بینش دوچندانی می دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن