تشخیص پزشکیمهندسی پزشکی

آزمایش های سریع و آسان بادستگاه جمع‌کننده خون

تیم تحقیقاتی phoenix از دانشکده پزشکی دانشگاه آریزونا یک دستگاه جمع‌کننده خودکار خون ساخته‌اند که می‌تواند در صورت بروز حادثه یا حمله هسته‌ای، میزان قرار گرفتن فرد در معرض اشعه را سریعاً تخمین بزند. این مطالعه که با هدایت دکتر Jian Gu و دانشمندان مرکز پزشکی NanoBioscience انجام شده است، تولید یک ابزار یکپارچه جمع‌کننده خون انگشتان دست برای اندازه‌گیری میزان قرارگیری در معرض تشعشع را گزارش می‌کند.


در صورت بروز یک رویداد رادیولوژیکی یا هسته‌ای، تست خونی که خود فرد به راحتی بتواند انجام دهد و به سرعت میزان قرارگیری در معرض اشعه را ارزیابی کند، به درمان اضطراری پزشکی کمک کند. وزارت بهداشت، درمان و خدمات انسانی ایالات متحده مدت‌هاست به دنبال راه‌هایی برای نظارت بر قرارگیری جمعیت در معرض تشعشعات در هنگام چنین حوادثی است.

دکتر Gu گفت: “تحقیقات ما نیاز اساسی به جمع‌آوری نمونه و پیش پردازش در لجستیک‌های دوزسنجی بیولوژیکی را پس از یک رویداد رادیولوژیکی در مقیاس بزرگ برای اقدامات متقابل پرتویی ارائه می‌دهد.” دوز سنجی بیولوژیکی میزان صدمه به DNA ناشی از تشعشعات یونیزان را که با قرار گرفتن در معرض بمب یا حادثه هسته‌ای ایجاد می‌شود، تعیین می‌کند. در پرتو یونیزه کننده‌، الکترون‌ها از اتم‌ها کنده شده و ذرات باردار را تشکیل می‌دهند.

در یک رویداد هسته‌ای، صدها هزار نفر باید در مدت زمان بسیار کوتاهی غربالگری شوند و ممکن است زیرساخت‌های پزشکی سنتی برای جمع‌آوری نمونه خون در دسترس نباشد. نمونه‌ها پس از جمع‌آوری باید برای دوز سنجی بیولوژیکی آماده شوند. این سنجش‌ها تغییرات فیزیکی ناشی از اشعه در بافت‌های فرد را اندازه‌گیری می‌کنند. کار این تیم تحقیقاتی تمرکز بر روند جمع‌آوری و آماده‌سازی خون برای آزمایش میزان قرارگیری در معرض اشعه با ارائه ابزاری است که به افراد این امکان را می‌دهد تا نمونه‌های خون خود را جمع‌آوری کنند. این نمونه‌ها به طور خودکار با معرف‌های سنجش برای تسریع روند کار ترکیب می‌شوند.

دستگاه جمع‌کننده خودکار خون با استفاده از چاپ ۳ بعدی، یک لوله خلاء کوچک، همراه با مویرگ‌های یکپارچه متصل به آن و یک لنست ساخته شده که می‌تواند نمونه خون را برای آزمایش سیتوژنتیک و بیان ژن دوزسنجی بیولوژیکی پردازش کند که پس از آن در یک آزمایشگاه زیست‌سنجی تجزیه و تحلیل شود. دوزسنجی بیولوژیکی سیتوژنتیک، پاسخ لنفوسیت‌های گردش خون بدن را اندازه‌گیری می‌کند تا میزان دقیق اشعه جذب‌شده را تخمین بزند. بیان ژن دوزسنجی بیولوژیکی، میزان بیان یک صفحه از ژن‌های حساس به تابش را برای دوز جذب‌شده اندازه‌گیری می‌کند. نتایج طی یک روز در آزمایش‌های بیان ژن و سه روز با آزمایش‌های سیتوژنیک ارائه می‌شوند.

دکتر Gu می‌گوید، این دستگاه برای افرادی که هرگز از جمع‌کننده خون انگشت دست استفاده نکردند، آسان بود و نتایجی مشابه با نمونه‌های جمع‌آوری شده با روش‌های سنتی ارائه داد. قالب یکپارچه دستگاه از احتمال آلودگی آن جلوگیری می‌کند. این ابزار می‌تواند مشکل جمع‌آوری نمونه برای اقدام در برابر تشعشعات در پی یک رویداد هسته‌ای در مقیاس بزرگ را کاهش دهد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
توسط
Bioengineer.org
منبع
PLOS One
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن