بیماری های عصبیبیماری های قلب و عروق

از ریتم نامنظم قلبی مغزی تا ابتلا به صرع

دانشمندان در مطالعات اخیر خود دریافته‌اند که وجود یک نوع ارتباط بین ریتم نامنظم قلبی و ناهنجاری‌های مغزی می‌تواند به ما امکان پیش بینی ابتلا به صرع را در بیمارانی خاص بدهد. دانشمندان با در نظر داشتن بیمارانی که از حملات عفونی یا فیزیکی مغز رنج می‌بردند، مدل‌های موشی مالاریای مغزی را مورد مطالعه قرار دادند. گاهی افرادی که از این نوع عفونت مغزی جان سالم به در ببرند در آینده مبتلا به صرع می‌شوند. نتایج مطالعه آن‌ها یک بیومارکر را نشان می‌دهد و این بیومارکر احتمالا عاملی است که باعث می‌شود این بیماران پس از تروما مبتلا به صرع شوند.


مالاریای مغزی سبب مرگ و آسیب دیدن مغز از با ایجاد صرع می‌شود. در آفریقا و شرق آسیا این نوع از مالاریا بومی است. در هر حال بیماری‌های دیگر و ترومای فیزیکی هم سبب بروز آسیب‌هایی می‌شوند که نهایتا منجر به صرع می‌شود. صرع به‌وجود آمده بلافاصله پس از آسیب مغزی رخ نمی‌دهد بلکه علایم قابل مشاهده ماه‎ها تا سال‌ها بعد ایجاد می‌شود.

دکتر Bruce Gluckman می‌گوید: ” فاطمه در داد‌ه‌ها به دنبال یافتن مشخصات وضعیت خواب بود که متوجه شد در حیوانات زمان‌هایی از توقف ضربان قلب وجود دارد.” فواصل ضربان-تا-ضربان بسیار بزرگ بود و مرتبط با فعالیت نابه‌جای مغزی بود.

فاطمه بهاری این نکته را دریافت که یک هم‌زمانی بین ناهنجاری قلب و مغز وجود دارد و این هم‌زمانی در موش‌هایی به وجود می‌آید که بعدا دچار صرع می‌شوند. دکتر Gluckman متوجه شد که بهاری به طور جزئی‌تر ارتباط بین ناهنجاری قلب و مغز و امکان پیش بینی وقوع صرع در موش‌ها را نشان داده است.

تحقیقات اولیه بهاری تنها به انحرافات بزرگ در ریتم قلب و امواج مغزی متمرکز بود. مطالعات بعدی او در محدوده ۱.۵ برابری فواصل نرمال ضربان قلب بود و برای آن از یک رویکرد آماری تجربی استفاده کرد تا بتواند فواصل نرمال بین ضربانات قلب را برای هر فرد تعیین کند. او سپس تمام ناهنجاری‌ها حتی کوچکترین آن‌ها را مشخص نمود.

در حال حاضر بیومارکری شناسایی نشده است که بتواند تعیین کند چه افرادی پس از یک حمله مغزی، در آینده مبتلا به صرع خواهند شد. با وجود این هم زمانی تاخیری، ما می‌توانیم به خوبی موش‌هایی که مبتلا به صرع خواهند شد را هفته‌ها قبل از آن از سایر موش‌ها جدا کنیم.

آن‌ها امیدوارند که این یافته‌ها تعمیم پذیر به مدل‌های دیگر ابتلا به صرع باشد و به کمک آن امکان دنبال کردن افراد مستعد ابتلا به صرع در طولانی مدت فراهم شود. از این رهگذر می‌توان افرادی را که در معرض ابتلا به صرع هستند را مشخص نمود و همچنین نشان داد درمان آن‌ها چه زمان ناکارآمد است و چه زمان باید به کار بسته شود.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن