بیوتکنولوژی کشاورزیشوری

پیشرفتی چشمگیر در تحقیقات گیاهی مربوط به مقاومت نسبت به شوری

به تازگی تحقیقی در دانشگاه آدلاید بر روی تحمل نمک گیاهان انجام گرفته است که بر اساس یافته های آن می توان محصولاتی با مقاومت بیشتر نسبت به شوری ایجاد نمود.


محققان ثابت نمودند پروتئینی که میزان نمک را در سلول های جانوری کنترل می کند همان فعالیت را در سلول های گیاهی نیز انجام می دهد.

این تحقیق که نتایج آن در مجله Plant Cell and Environment چاپ شده است، مشخص نموده است در گیاهان همانند جانوران گروهی از پروتئین ها به نام آکواپورین ها به عنوان منافذ انتقالی آب در دو طرف غشا عمل می کنند و نقش مهمی را در محتوای آب سلول بازی می کنند اما آن چه تا به حال ناشناخته بوده است، نقش این پروتئین ها به عنوان جابجا کننده یون های نمکی بوده است.

این امر می تواند نحوه ی جابجایی مواد حل شونده را در گیاهان توضیح دهد: مثلا اینکه «در مرحله اول نمک چگونه وارد گیاه می شود؟»

این محققان معتقدند که آکواپورین های “دولوله ای” همان پروتئین های هوشمندی هستند که به یون های سدیم _که جزء سمی نمک هستند_ اجازه ورود یا خروج از ریشه ی گیاه را می دهند.

از ابتدای دهه ۱۹۹۰ محققان دریافتند که نمک تحت شرایط شوری به وسیله ی منافذی در غشاء، وارد ریشه گیاه می شوند ولی شناسایی این منفذها یک معما باقی ماند . این نوع خاص آکواپورین ها که محققین بر روی آن مطالعه داشته اند، در سطح ریشه فراوان اند.

دکتر کاتلین بیرت اظهار می دارد:
«ما دریافتیم که مشخصات این پروتئین ها با منافذ قبلی شناسایی شده که مسئول تبادل یون سدیم می باشند، مشابه هستند.»
«این یافته ها شرایط جدیدی را برای تغییر چگونگی پاسخ گیاهان به شرایطی چون میزان بالای نمک و همچنین آب کم فراهم می کنند.»

این کشف به دانشمندان علوم گیاهی کمک خواهد کرد، توصیف کنند که چگونه این آکواپورین های دو لوله ای در فرآیند هایی چون شوک اسمزی و استرس شوری، جابجایی آب در داخل ساقه و برگ ها و نحوه کنترل ورود کربن دی اکسید برای فوتوسنتز نقش بازی می کنند.

ترجمه و آماده سازی: آرش راثی

☑️لینک خبر
☑️لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن