صنعت و دانشگاه

کانادا، رهبر اقتصاد زیستی جهان

زیرساخت‌های تحقیقاتی بزرگ مانند صنایع شیمیایی و کاغذی بخش‌هایی را حمایت می‌کنند که استراتژیک، کاربردی و تعیین‌کننده‌ی آینده‌ی اقتصادی دنیا باشند. هم‌چنین با ایجاد یک برنامه و چشم‌انداز عملی جهت پیشرفت دولت فدرال، تمامی استان‌ها و دانشگاه‌ها در سطوح عالی، می‌توانند زنجیره‌ی ارزش افزوده‌ی بالایی ایجاد کنند. این مورد به صورت خلاصه نقاط قوت اقتصاد زیستی کانادا را بیان می‌کند.


آمریکای‌شمالی واقعاً به عنوان یک رهبر در این بخش محسوب می‌شود و با داشتن صنایع زیست‌پایه، نقش اصلی را در این زمینه بازی می‌کند. صنایع شیمیایی شهر Sarnia که در یکی از صنعتی‌ترین مناطق کشور واقع شده است، برای ایجاد توسعه‌ی پایدار قویاً تعهد کرده‌اند که از منابع بیولوژیکی به عنوان مواد اولیه و خوراک کارخانجات استفاده کنند. برخی از شرکت‌های مؤثر در اقتصاد زیستی جهان عبارتند از: Comet Biorefining ،Renix و Origin Materials.

استان Ontario در واقع هدایت‌کننده‌ی جامعه‌ی نفتی محسوب می‌شود که دوران فراز و فرود این صنایع را تجربه کرده و پیش‌بینی‌های لازم را در نظر گرفته است. اما نیاز به ساخت یک صنعت سبز و پایدار برای حفظ این ناحیه نیز در نظر گرفته شده است. صنایع پایدار این منطقه با تمرکز بر کاهش کربن‎‌دی‌اکسید، گسترش مزارع خورشیدی، آسیاب‌های بادی، گلخانه‌هایی که از کربن‌دی‌اکسید برای افزایش تولید محصولات استفاده می‌کنند، تولید اتانول، شرکت‌های شیمیایی زیست‌پایه و توسعه‌ی پارک تحقیقات Western Sarnia-Lambton با امکانات آزمایشی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، ایجاد شده‌اند. کالج Lambton در Sarnia دوره‌های آموزشی خاصی را برای دانشجویان در حوزه‌ی اقتصاد زیستی برگزار نموده است، زیرا این کالج، اقتصاد زیستی را به عنوان یک رشد جدید برای صنایع کانادا معرفی کرده است.

به دلیل فراوانی مواد خام در کانادا، این کشور منحصر به فرد می‌باشد. علی‌رغم فقدان استراتژی اقتصاد زیستی فدرال، کانادا به عنوان راهبر این حوزه، راه را برای جامعه‌ای بدون نفت ترسیم می‌کند.

لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن