بیوتکنولوژی داروییسرطانسلول درمانی

تحول در درمان سرطان با روش CAR T-Cell درمانی

روش درمان گروهی از سرطان‌های خاص که تاکنون در معدود مراکز مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) انجام می‌گرفت، به کمک داروهای جدیدی با محتوای سلول‌های‌ایمنی تغییر می‌کند. درآینده می‌توان از این داروها به عنوان اولویت‌های درمانی استفاده کرد. یکی از انواع روش‌های ایمنی‌درمانی، CAR T-Cell درمانی نامیده می‌شود. این روش می‌تواند تحول عظیمی را در حوزه‌ی درمان سرطان ایجادکند و تاکنون توانسته‌است تنها بر روی ۲ سرطان خون و سرطان غدد لنفاوی اثر بگذارد.


در این روش درمانی، پزشکان، سلول‌هایT بیماران را استخراج کرده و آن‌ها را به گونه‌ای اصلاح می‌کنند تا این سلول‌ها بتوانند پروتئینی تولید کنند که توانایی شناسایی پروتئین‌های سطحی سلول‌های سرطانی را داشته‌باشند. در نتیجه این سلول‌ها می‌توانند به سلول‌های سرطانی متصل‌شوند.

۴ ویژگی CAR T-Cell بر روی درمان سرطان به شرح زیر است:

استفاده از سیستم ایمنی بیمار

اساس کار سلول‌درمانی، استفاده از سیستم ایمنی خود فرد بیمار برای مبارزه با سرطان بوده و این عمل به مدت چندین دهه است که انجام‌ می‌پذیرد. در CAR T-Cell درمانی، آنتی‌بادی‌هایی وارد بدن فرد می‌شوند که توانایی شناسایی آنتی‌ژن‌های سطحی سلول‌های تومور را داشته و به آن‌ها متصل می‌شوند و آن‌ها را در ویروسی که سلول‌هایT را آلوده‌ساخته، گرفتارمی‌سازند. سپس این سلول‌هایT را مجدداً به فرد بیمار تزریق ‌می‌کنند.

کاهش هزینه‌های بالای درمان

هنگامی که از یک سری از اعمال اضافی پرهیز شود، به مرور هزینه‌ها کاهش خواهندیافت. برای مثال بیماری‌هایی نظیر فشارخون و دیابت مرحله به مرحله درمان می‌شوند و بنابراین در هر مرحله پزشک این فرصت را دارد تا از انجام کارهایی که برای درمان فرد ضروری نیست، صرف‌نظر کند. اما در مورد سرطان این مورد صادق نیست و بهترین شانس درمان در همان مراحل اولیه است.

توسعه‌ی محدوده

به گفته‌ی یکی از کارشناسان، این روش مطابق با فناوری‌های‌روز و هزینه‌بر است. بنابراین باید پیش از آن با‌ویژگی‌های سیستم‌ایمنی فرد آشنا شد. مؤسسات بسیاری در حال سرمایه‌گذاری در این زمینه هستند. به محض شناخته‌تر شدن این روش درمانی، این داروها دیگر به سایر مراکز دوردست انتشار نخواهندیافت. هم‌اکنون این محصول ازسوی شرکت‌های داروسازی تنها به ۱۰ مرکز صادر می‌شود.

ایجاد تغییرات در استانداردهای درمانی

این محصولات را باید به منظور غیرسمی بودن، پیش از صادرات از تمامی جهات به خوبی بررسی کرد. مؤثر واقع شدن این بررسی‌ها که مشمول رشد ویروس‌ها و سلول‌ها و همکاری گروه مدیریتی است به شرایط و امکانات و بودجه‌ی هریک از مراکز درمانی بستگی دارد.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن