ایمونولوژیبیماری های خودایمنی

کشف نقش سلول‌های T در بیماری حمله خواب

محققان دانشگاه کپنهاگن سلول‌های خودواکنشگر را در افراد مبتلا به نارکولپسی یا حمله خواب کشف کرده‌اند. این کشف مهم نشان می‌دهد اختلال خواب یک بیماری خودایمنی است. محققان پس از این کشف بر این باورند که این دانش می‌تواند منجر به درمان بهتر این بیماری مزمن شود.


پروفسور Kornum از دپارتمان علوم اعصاب این دانشگاه می‌گوید: “ما سلول‌های T CD8، سیتوتوکسیک خودواکنشگر را در خون بیماران مبتلا به نارکولپسی یافته‌ایم. این سلول‌ها، نورون‌های تولیدکننده هیپوکرتین (hypocretin) را شناسایی کرده و از بین می‌برند. هیپوکرتین وضعیت بیداری فرد را تنظیم می‌کند.”

سیستم ایمنی بدن برای شناسایی ویروس‌ها و باکتری‌ها طراحی شده است. هنگامی که سلول‌های این سیستم به صورت خودکار فعال شوند، سلول‌های خود بدن را شناسایی کرده و به آن‌ها حمله می‌کنند. سیتوتوکسیک بودن سلول‌های T CD8 به این معنی است که قادر به کشتن سلول‌های دیگر هستند. در اکثر بیماران مبتلا به نارکولپسی، نورون‌هایی که هیپوکتین تولید می‌کنند، از بین رفته‌اند.

به گفته پروفسور Kornum، برای کشتن سایر سلول‌ها، به عنوان مثال نورون‌های تولیدکننده هیپوکورتین، سلول‌های CD4 و CD8 معمولاً با یکدیگر همکاری می‌کنند. در سال 2018 دانشمندان سلول‌های CD4 T را در بیماران مبتلا به نارکولپسی کشف کردند. این در واقع اولین مدرک مبنی بر خودایمنی بودن نارکولپسی بود. در حال حاضر ما شواهد بیش‌تر و مهم‌تری در دست داریم که نشان می‌دهد سلول‌های CD8 T نیز خودواکنشگر هستند.

سلول‌های خودواکنشگر در افراد سالم نیز یافت می‌شوند. در این مطالعه، محققان نمونه‌های خون 20 نفر از افراد مبتلا به نارکولپسی و یک گروه کنترل متشکل از 52 فرد سالم را مطالعه و بررسی کردند. محققان تقریباً در تمام 20 بیمار مبتلا به نارکولپسی سلول‌های خودواکنشگر T CD8 را یافتند. اما خودواکنشگری تنها در افراد مبتلا به اختلال خواب یافت نشد. آن‌ها این سلول‌ها را در بسیاری از افراد سالم نیز کشف کردند.

محققان هم‌چنین سلول‌های خودواکنشگر را در برخی افراد سالم یافتند، اما سلول‌ها در این افراد احتمالاً فعال نشده‌اند. این چیزی است که ما بیش‌تر در مورد بیماری‌های خودایمنی می‌بینیم؛ که خاموش است و در همه افراد فعال نیست. معمای بزرگ بعدی این است که دریابیم چه عاملی آن‌ها را فعال می‌کند.

به گفته Kornum، کشف سلول‌های خودواکنشگر در افراد سالم نیز بر این نظریه تأکید دارد که چیزی باید نارکولپسی را تحریک و خودایمنی را فعال کند. دانشمندان هنوز علل بیماری را نمی‌دانند. آن‌ها انتظار دارند که ترکیبی از ژنتیک، سلول‌های خودواکنشگر و یک شکل از تحریک برای ایجاد بیماری، به عنوان مثال عفونت ویروسی در این بیماری دخیل باشند. امروزه بیماری می‌تواند از لحاظ پزشکی درمان شود اما نتایج تحقیقات جدید ممکن است راه را برای درمان‌های بهتر، هموارتر کند.

در حال حاضر احتمالاً تمرکز بیش‌تر روی تلاش برای درمان نارکولپسی با داروهایی که بر روی سیستم ایمنی بدن عمل می‌کنند، خواهد بود. اکنون که دانشمندان به نقش سلول T پی برده‌اند، می‌توان درمان‌های ایمنی مؤثرتر و دقیق‌تری را هدف قرار دهند.

توسط
Medical X Press
منبع
Nature Communications
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ سـه = 11

دکمه بازگشت به بالا
بستن