ایمنی درمانیمهندسی ژنتیک

فشرده‌سازی سلول، مسیری جدید در ایمنی‌درمانی

ایمنی درمانی‌های مبتنی بر سلول، که اغلب شامل مهندسی سلول‌ها برای فعال یا سرکوب کردن سیستم ایمنی است، نتایج قابل توجهی را برای بیماران سرطانی به ارمغان آورده است. روند پیچیده این درمان‌های در حال توسعه، محدود به زمینه‌ای شده است که بسیاری معتقدند می‌تواند مرز قدرتمندی در پزشکی باشد. استارت آپ SQZ Biotech با استفاده از یک برنامه اختصاصی و یک رویکرد غیرمتعارف، در حال تلاش برای گسترش اثر ایمنی‌درمانی به واسطه ساده‌سازی فرایند مهندسی سلول‌های ایمنی است، و این خود بسیاری از برنامه‌های جدید برای تکنولوژی را پیش رو قرار می‌دهد.


درمان‌های CAR T-cell توسط اداره غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۷ تأیید شده است. این درمان‌ها بر پایه استخراج سلول‌های T بیمار و مهندسی ژنتیک آن‌ها برای حمله به سلول‌های سرطانی هستند. سپس سلول‌های T مهندسی‌شده دوباره به بیمار تزریق می‌شوند. این روند پتانسیل قابل توجه ایمنی درمانی‌ را نشان می‌دهد، اما هنوز دارای محدودیت‌های خاصی است و می‌تواند بسیار گران‌قیمت باشد.

برنامه‌های اصلی SQZ از مهندسی ژنتیک برای تعدیل پاسخ‌های ایمنی طولانی‌مدت اجتناب می‌کند. تمرکز کنونی شرکت در انکولوژی بر روی گروه وسیعی از سلول‌ها تحت عنوان سلول‌های عرضه‌کننده آنتی‌ژن، یا APCها است. APCها می‌توانند به سلول‌های T بیمار برای حمله به سلول‌های سرطانی دستور دهند و این کار را به وسیله ارائه آنتی‌ژن‌های درست بر روی سطح آن‌ها انجام می‌دهند که درکارکرد سیستم ایمنی بدن به‌طور طبیعی رخ می‌دهد.

کاربرد APCهای مهندسی‌شده برای هدایت پاسخ‌های ایمنی خاص تا به امروز برای محققان دارای چالش بوده است، اما SQZ نشان داده است که برنامه آن‌ها یک راه ساده و قابل اندازه‌گیری را برای غلبه بر این مسئله ارائه می‌دهد. این برنامه با فشرده‌سازی سلول‌های ایمنی بیمار از طریق کانال‌های باریک بر روی یک تراشه microfluidic عمل می‌کند که غشاهای سلولی را موقتاً باز نگه می‌دارد. آنتی‌ژن‌های مرتبط با تومور به داخل سلول‌ها وارد شده و سپس به‌طور طبیعی روی سطح سلول قرار گرفته و ایجاد یک APC می‌کنند. پس از آن، APCهای مهندسی‌شده می‌توانند به بیمار بازگردانده شوند تا به سلول‌های T دستور حمله به سلول‌های سرطانی را دهند.

هنگامی‌که تکنولوژی SQZ برای هدف‌ قرار دادن بیماری‌های خودایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گلبول‌های قرمز می‌توانند فشرده و دستکاری شوند تا یک پاسخ ایمنی را سرکوب کنند، که می‌تواند منجر به یک رویکرد ابتکاری در درمان بیماری‌های خودایمنی مزمن نظیر دیابت نوع ۱ شود. چشم‌انداز درازمدت، تأسیس یک کمپانی است که بسیاری از درمان‌های مختلف مبتنی بر سلول را ایجاد کند که در سراسر نواحی بیمار تأثیر داشته باشد.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن