شناسایی زیرگونه‌های سلول‌های گانگلیون در شبکیه

یک گروه از محققان با شناسایی زیرگونه‌های سلول‌های گانگلیون در شبکیه به کمک تفاوت‌های مولکولی موجود در آن‌ها به اطلاعاتی دست یافتند که می‌تواند به درک بهتری از این موضوع منجر شود که چرا بعضی از آن‌ها، آسیب‌پذیرتر بوده یا به درمان پاسخ بهتری می‌دهند.


این مطالعه که اخیراٌ منتشر شده است، ۴۰ زیرمجموعه از سلول‌های گانگلیون شبکیه را شناسایی کرده است که از نظر نشانگرهای ژنتیکی و عوامل رونویسی باهم متفاوت بوده و اطلاعات بینایی را از چشم به مغز منتقل می‌سازند.

ترخانبرگ محقق ارشد این تیم مطالعاتی معتقد است که این یافته می‌تواند به تحول و توسعه‌ی درمان‌های مؤثر برای نوروپاتی‌های اپتیکی و گلوکوم کمک کند.

فناوری توالی سلولی RNA تک سلولی جزئیات کاملی را از چگونگی زندگی فراهم می‌آورد. محققان اکنون می‌توانند تک سلولی‌ها را تکامل داده و مواد ژنتیکی خود را تکمیل کنند تا مؤلفه‌های  مکمل‌های RNA را کامل‌تر بررسی کنند. این امر سبب می‌شود که یک سرشماری دقیق از نوع خاصی از سلول‌ها صورت گیرد و تفاوت‌های ظریف مولکولی را که تشکیل دهنده‌ی انواع مختلف سلول‌ها هستند، با این شیوه شناسایی نمایند.

قبل از این مطالعه، ۳۰ زیرمجموعه از سلول‌های گانگلیون شبکیه شناسایی شده است. این تیم تحقیقاتی به این علت این نوع از سلول‌های شبکیه را انتخاب کردند چراکه، تعداد بیشتری از زیرگونه‌های این نوع خاص از سلول‌ها در مقایسه با سایر سلول‌های اصلی از سلول‌های عصبی شناسایی شده است.

محققان علاوه بر شناخت زیرگونه‌های جدید و نشانگرهایشان، میزان بیشتری از تغییرات بیان ژن را شناسایی کردند که این یافته نیازمند تفکیک سلول‌ها به زیرگونه‌های مختلف و ارائه‌ی سلسله مراتبی از یک نوع سلول و زیرگونه‌های آن می‌باشد.

☑ لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده غزل داودی
بارگذاری بیشتر در علوم اعصاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

درمان‌های بالقوه برای بیماری صرع با کشف ۱۱ ژن جدید

مطالعه‌ی حاضر، بزرگترین مطالعه‌ است که به رهبری محققان بین‌المللی از جمله دانشمندان کالج س…