اقتصاد زیستی

Chan Zuckerberg initiative و کلان‌داده‌های زیستی

| شرکت Chan Zuckerberg initiative و کلان‌داده‌های زیستی

✅ امروزه مسئله پردازش کلان‌داده‌ها (Bigdata) در بیولوژی به معضلی اساسی تبدیل شده‌است که حل آن می‌تواند پیشرفت بزرگی در علم باشد. کمک هزینه شرکت Chan Zuckerberg initiative که برای کار روی پروژه اطلس سلول انسان پرداخت شده‌است می‌تواند گام بزرگی در حل این معضل باشد.


✳ Chan Zuckerberg initiative درسال ۲۰۱۵ همزمان با تولد Maxima Chan Zuckerberg، دختر Mark Zuckerberg، خالق فیس بوک و Priscilla Chan که یک پزشک اطفال است به طور رسمی آغاز به کار کرد. این شرکت از سود فیس بوک برای سرمایه‌گذاری و اهدای کمک هزینه‌های تحقیقاتی روی حوزه‌ی سلامت آموزش و انرژی فعالیت می‌کند.

✳ این بار دکتر Greene استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا و متخصص در زمینه داروسازی سامانه‌ای موفق به دریافت گرنت تحقیقاتی از این شرکت شده‌است و هدف این جایزه کار روی پروژه‌ی اطلس سلول انسان است. این پروژه یک تلاش جهانی برای نقشه‌برداری همه‌ی انواع سلول‌های بدن به عنوان مرجعی برای بررسی سلامت و بیماری است.

✳ حوزه‌ی کاری Greene شامل بیوانفورماتیک، زیست شناسی محاسباتی، یکپارچه‌سازی داده‌ها، machine learning و ژنومیکس سامانه‌ای می‌شود. این بودجه جدید روی توسعه‌ی ابزار‌های محاسباتی و الگوریتم متمرکز خواهد‌بود. Greene می‌خواهد با طراحی یک الگوریتم قوی و “بدون نظارت” machine learning به نام رمزگشای خودکار متغیر (variational auto-encoder)، شناسایی و خلاصه‌سازی کلان‌داده‌ها را بدون اینکه نیاز باشد به ماشین بگوییم دنبال چه بگردد، یاد بگیرد. قبل از این دانشمندان روش مشابهی را برای انتخاب تصاویر یوتیوب به صورت رندوم و تشخیص ویژگی‌های تکرارشونده در آن‌ها، مثلا وجود گربه‌ها در عکس، به‌کارگرفته‌اند.

✳ با مدلسازی بر اساس نحوه عملکرد مغز و شبکه‌ی عصبی هدف Greene، شبیه سازی، پیش‌بینی و فهرست بندی اتفاقاتی است که در هر سلول رخ می‌دهد. برای مثال سلول یک بیمار بعد از دریافت دارو چه پاسخی می‌دهد یا سلول چگونه با پیرشدن تغییر می‌کند. اطلاعات حاصل از این کار برای توضیح بهتر رفتار سیستم‌های زیستی در سطح سلول و همچنین ارگانیسم بسیار باارزش است و به محققان این امکان را می‌دهد که بیان ژن‌های مختلف را تحت شرایط متفاوت محیطی پیش‌بینی کنند. این تلاش‌ها برای توسعه درمان‌های جدید و انجام تحقیقاتی که جان انسان‌ها را نجات خواهد داد ضروری است.

✳ پیش از این Greene و همکارانش برای اولین بار از یک رمزگشای خودکار ازبین‌برنده‌ی نویز برای تحلیل کلان‌داده‌های ژنومی در باکتری تحت شرایط مختلف محیطی استفاده کردند. او همچنین برای اولین بار کاربرد رمزگشاهای خودکار ازبین‌برنده‌ی نویز را در زیست شناسی برای تحلیل نمونه‌های سرطان سینه منتشر کرده‌است.

? ترجمه و گردآوری: یاسمن اسعدی

لینک خبر
عضویت در کانال اقتصاد زیست فن
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن