اپیدمیولوژیاخباربیماری های عفونی

آمار شیوع بیماری کروناویروس در چین

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چین اخیراً بزرگترین گزارش از موارد ابتلاء به بیماری کرونا ویروس۲۰۱۹ یا COVID-19 را ارائه داده است. این گزارش به آخرین یافته‌های کلیدی پرداخته و درمورد پیدایش و همه‌گیری COVID-19 نیز نکاتی ارائه شده است.


مقایسه COVID-19 با SARS و MERS

شیوع COVID-19 با شیوع سندرم تنفسی حاد شدید قبلی (SARS؛ ۲۰۰۲-۲۰۰۳) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS؛ ۲۰۱۲-۲۰۱۲) مشابه و متفاوت است. SARS با انتقال جانوران ناقل کروناویروس مانند خفاش در بازارهای چین آغاز شد. MERS نیز در عربستان سعودی و از طریق جانوران ناقلی چون خفاش یا شتر منتقل شد. هر سه عفونت ویروسی معمولاً همراه با تب و سرفه هستند و غالباً به بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی و متناسب با سن و شرایط زمینه‌ای بالینی به دیگر عوارض منجر می‌شوند.

تأیید عفونت به آزمایش اسید نوکلئیک از نمونه‌های دستگاه تنفسی نیاز دارد، اما تشخیص بالینی ممکن است براساس علائم، قرار گرفتن در معرض دیگر مبتلایان یا موقعیت‌های آلوده به ویروس و تصویربرداری از قفسه سینه انجام شود. مراقبت‌های حمایتی از بیماران براساس پروتکل‌های استاندارد صورت می‌پذیرد.

در کل ۸۰۹۶ مورد ابتلاء به SARS و ۷۷۴ مرگ در ۲۹ کشور با نرخ مرگ‌ومیر ۹/۶٪ گزارش شده است. نرخ ابتلاء MERS هنوز در دسترس نیست اما ۲۴۹۴ مورد ابتلاء و ۳۴/۴٪ مرگ‌ومیر تائید شد. نرخ بالای ابتلاء در COVID-19 منجر به نرخ بالای مرگ شده اما نرخ مرگ‌ومیر در مقایسه با دو ویروس دیگر کمتر بوده است؛ از سوی دیگر، به دلیل عدم شناسایی و تشخیص موارد خفیف و مشکوک و عدم وجود کیت تشخیصی مناسب تعداد موارد ابتلا به COVID-19 تفسیر محتاطانه را ضروری می‌سازد.

اگرچه تعداد موارد ابتلا به COVID-19 در محیط‌های بیمارستانی بالا بوده است اما عامل اصلی تلقی نشده و به نظر می‌رسد بیش‌ترین انتقال بین بستگان مبتلایان رخ می‌دهد و با وجود قدرت انتقال بالای COVID-19 در مقایسه با دیگر هم‌گروهی‌های این ویروس به تحقیقات بیش‌تری در این زمینه نیاز است.

زمان وقوع شیوع COVID-19، قبل از تعطیلات سال نو چین عامل مهمی در گستردگی انتقال بود و موجب شد تا چین با تمرکز بر راهبردهای واکنش عمومی گسترش بهداشت عمومی، قرنطینه و مهار جامعه به کنترل شیوع کمک نماید.

ویژگی‌های اپیدمیولوژیک COVID-19

تا تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ از ۷۲۳۱۴ مورد گزارش شده، ۴۴۶۷۲ (۶۲٪) مورد تایید شده ابتلاء به COVID-19 بودند که تشخیص و تائید ابتلاء براساس نتیجه مثبت آزمایش اسید نوکلئیک ویروس بر روی نمونه‌ها صورت گرفت. ۱۶۱۸۶ (۲۲٪) مورد مشکوک بودند که تنها با اتکا به علائم و فقط در صورت قرار گرفتن در معرض دیگر مبتلایان تشخیص داده ‌شدند و هیچ آزمایشی روی این موارد انجام نشد.

۱۰۵۶۷ مورد (۱۵٪) نیز در استان هوبی براساس علائم و قرار گرفتن در معرض آلودگی و بررسی تصویربرداری از ریه و ارزیابی پنومونی کروناویروس ۲۰۱۹، مورد تشخیص بالینی قرار گرفتند. همچنین ۸۸۹ مورد (۱٪) با وجود نتیجه مثبت آزمایش، علامتی مبنی بر تب، سرفه خشک و خستگی نداشتند.

میزان کل مرگ‌ومیر ۲/۳٪ بود و هیچ مرگ‌ومیری در گروه سنی ۹ سال و جوان‌تر رخ نداده است اما مرگ‌ومیر در افراد ۷۰ تا ۷۹ ساله ۸٪ و در افراد ۸۰ سال و بالاتر ۱۴/۸٪ مرگ و میر مشاهده‌است. در موارد خفیف و شدید مرگ‌ومیری گزارش نشده است. اما در موارد بحرانی این نرخ ۴۹٪ بود. نرخ مرگ‌ومیر در افرادی با مشکلات زمینه‌ای عبارت بود از: ۱۰/۵٪ درصد برای بیماری‌های قلبی و عروقی، ۷/۳٪ برای دیابت، ۶/۳٪ برای بیماری‌های تنفسی، ۶٪ برای فشار خون بالا و ۵/۶٪ درصد برای سرطان بود. به طور کلی از میان ۴۴۶۷۲ مورد، در مجموع ۱۷۱۶ نفر (۳/۸٪) از کارکنان مراکز درمان بودند که از این تعداد ۱۰۸۰ نفر در ووهان (۶۳٪) بودند و از این میان ۱۴/۸% به عنوان موارد شدید یا بحرانی طبقه‌بندی شدند و ۵ مورد فوت نیز گزارش شد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
JAMA Network
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن