اخباربیوپلاستیکبیوتکنولوژی محیط زیست

ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌ های یک بار مصرف در چین

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین اخیراً برنامه ۵ ساله این کشور را برای کنترل آلودگی پلاستیک با ممنوعیت تولید، مصرف و فروش محصولات پلاستیکی یک‌بار مصرف اعلام کرد. همچنین سیستم‌های استاندارد بازیافت زباله‌های پلاستیکی و ایجاد سیستم‌های مدیریتی برای تولید، توزیع، استفاده، بازیافت و دفع محصولات پلاستیکی را تبلیغ می‌کند. این ممنوعیت تا پایان سال ۲۰۲۰ با وسعت بیشتر آغاز می‌شود که به تدریج تا پایان سال ۲۰۲۵ گسترش می‌یابند.


بر اساس برنامه پنج ساله اعلام شده ممنوعیت موارد زیر گزارش شد:

  • اعلام ممنوعیت تولید و فروش کیسه‌های خرید پلاستیکی بسیار نازک با ضخامت کمتر از ۰.۰۲۵ میلی‌متر پلاستیک
  • ممنوعیت تولید پلاستیک از زباله‌های پزشکی
  • ممنوعیت واردات زباله پلاستیکی
  • ممنوعیت تولید و فروش کارد و چنگال پلاستیکی یک‌بار مصرف و دستمال‌های پلاستیکی یکبار مصرف
  • ممنوعیت تولید محصولات حاوی دانه‌های میکرو پلاستیک
  • ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی غیرقابل تجزیه در مراکز خرید، سوپر مارکت‌ها، داروخانه‌ها و کتابفروشی‌ها و همچنین ظروف پلاستیکی مخصوص پذیرایی در برنامه‌های خصوصی و عمومی در سراسر کشور
  • ممنوعیت استفاده از نی‌های پلاستیکی غیرقابل تجزیه در صنعت پذیرایی در سطح کشور
  • شروع ممنوعیت استفاده از مواد پلاستیکی یک‌بار مصرف برای هتل‌ها از اواخر سال ۲۰۲۲
  • شروع ممنوعیت استفاده از بسته‌بندی‌های پلاستیکی غیر قابل تجزیه برای خدمات پستی (از جمله کیف، نوار، کیسه‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف) در پکن، شانگ‌‌های، جیانگ‌سو، ژجیانگ، فوجیان، گوانگدونگ و استان‌های دیگر تا پایان سال ۲۰۲۲

دولت چین شروع به ترویج استفاده از محصولات غیرپلاستیکی مانند کیف‌های پارچه‌ای، کیسه‌های کاغذی، کیسه‌های خرید قابل تجزیه، فیلم‌های بسته‌بندی زیست تخریب‌پذیر برای محصولات تازه، محصولات بیولوژیکی مانند ظرف‌های ناهار پوشیده از پوشال، فیلم‌های مالچ قابل تخریب و سایر موارد مانند کیسه‌های پلاستیکی قابل تخریب در تحویل غذا و نوشیدنی خواهد کرد.

همچنین برنامه‌هایی برای افزایش پشتیبانی از پروژه‌های کلیدی مانند بسته‌بندی سبز، تحقیق و توسعه و تولید سبز و افزایش خرید دولتی محصولات سبز که مطابق با استانداردها باشد، انجام تست‌های آزمایشی مانند ساخت زنجیره‌های تأمین سبز جدید، ارتقاء محصولات جدید و موارد دیگر بازیافت زباله با پشتیبانی محلی از تجهیزات تخصصی برای بازیافت دارند.

چگونگی عملکرد دولت چین و اجرای این سیاست‌های جدید، همچنان در حال بررسی است، اما مطمئناً تقاضای بالقوه پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر و قابل جمع آوری مانند PLA ،PHA ،PBS ،PBAT، پلاستیک‌های مبتنی بر نشاسته و سلولز افزایش می‌یابد. بر اساس گزارش اخیر Tecnon OrbiChem در مورد اسید لاکتیک و PLA، افزایش سختی در عرضه به‌دلیل ممنوعیت افزایش محصولات پلاستیکی یک‌بار مصرف در سراسر جهان وجود دارد. در همین حال، تولید PHA فقط در یک سال گذشته در حال افزایش است.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
توسط
Green Chemicals Blog
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن