زیست نشانگرها

انتخاب بیوسنسور در کاربردهای پزشکی

امروزه بیوسنسورها با اندازه کوچک، حساسیت بالا و قابلیت حمل، یکی از کاندیدهای جدید برای تشخیص هستند که می‌توانند آنالیت مورد نظر را در غلظت‌های بسیار کم در نمونه‌های بیولوژیک و تغییرات دیگر از جمله دما و فشار را اندازه‌گیری کنند. سنسورهای ایمپلنت باید کوچک، سبک وزن و سازگار با بدن باشند. مهم‌تر از همه، آن‌ها نباید در طول زمان نابود شوند. اما به طور کلی، آن‌ها علاوه بر گران‌قیمت بودن، نیاز به یک متخصص برای جراحی ایمپلنت دارند.


سنسور پیزوالکتریک برای شناسایی ارتعاش بسیار مناسب است، زیرا کوچک، قابل اعتماد، با دوام و بدون قدرت است. چنین سنسورهایی می‌توانند در دستگاه‌های ضربان‌ساز که فعالیت‌های بیمار را نظارت می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرند. سنسور پیزو به شکل یک کانال کوچک است که با حرکت بدن حرکت می‌کند. هر بار که بیمار حرکت می‌کند، سنسور یک سیگنال تولید می‌کند.
یکی دیگر از انواع سنسورها، سنسور فشار یکسو‌کننده بر پایه سیلیکون MEMS است که برای اندازه‌گیری فشار و فراوانی انقباض در طول زایمان استفاده می‌شود. این روش قابل اعتماد‌تر از کمربندهای معمولی است. این سنسورها از طریق رحم وارد شده و در کیسه‌های آمنیوتیک قرار دارند. هنگام تولد کودک، سنسور نیز از بدن خارج می‌شود.

سنسورهای میکرو ترموکوپل، سنسورهایی انعطاف‌پذیر هستند و هر زمان که نیاز به اندازه گیری‌ دقیق دما باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنسور ترموکوپل متشکل از دو فلز غیر متبلور است که در یک انتها به هم متصل می‌شوند. یک ولتاژ منحصر به فرد کوچک توسط دو فلز تولید می‌شود که می‌تواند توسط یک ترموکوپل اندازه‌گیری و تفسیر شود. فلزات متمایز به طور جداگانه عایق بندی شده و یک محافظ برای حفظ پیکربندی صاف و بیفیلار وجود دارد. میکرو ترموکوپل های TE با استفاده از مواد سازگار با محیط زیست ساخته می‌شوند و برای استفاده در برنامه‌های پزشکی مناسب هستند.
در عرصه پزشکی چندین سنسور یک‌بار مصرف هم وجود دارد. این سنسورها با این‌که با مایعات بدن در تماس هستند، خارج از بدن قرار می‌گیرند. سنسورهای یک‌بار مصرف اندازه‌گیری فشار از این دسته‌اند. استفاده از این سنسورها روشی قابل اعتماد در بخش مراقبت‌های ویژه، (ICU) و بخش جراحی است. این سنسورها باید هر ۲۴ ساعت جایگزین شوند تا از آلودگی جلوگیری شود.

حسگر دیگری که در تماس با دارو و مایعات بدن است، سنسور مورد استفاده در تورم بالن‌های آنژیوپلاستی است. یک سنسور فشار در نوک پمپ در تماس با محلول شور قرار دارد که به عنوان یک تحریک برای باد کردن و انفجار بالون استفاده می‌شود. در این برنامه، سنسور فشار، فشار اعمال شده را کنترل می‌کند. اگر فشار بیش از حد وارد شود، بالون می‌تواند موجب عوارض شدید برای بیمار شود.

منبع خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن