آنتی بیوتیکدیگرعفونت باکتریایی

اثرات سیپروفلوکساسین بر ژنوم میتوکندری

آنتی بیوتیک‌ها با درمان بیماران مبتلا به عفونت‌های باکتریایی یا قارچی جان بسیاری از آن‌ها را نجات داده‌اند. اما این داروهای ارزشمند دارای مشکلاتی نیز هستند. هم‌چون اکثر داروها، بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها نیز می‌توانند اثرات نامطلوبی بر متابولیسم بدن بگذارند و علائم بیش‌تر یا کم‌تری ایجاد کنند.


گروهی از فلوروکینولون‌ها و معروف‌ترین آن‌ها یعنی سیپروفلوکساسین؛ فلوروکینولون‌ ازجمله داروهای ضد باکتری است که به‌صورت وسیع برای عفونت‌های تنفسی، ادراری و گوش تجویز می‌شود. درحالی‌که این داروها به‌خوبی تحمل می‌شوند، برخی بیماران با دریافت فلوروکینولون‌ها دچار مشکلات شدید از جمله پارگی تاندون، آسیب عصبی دائمی یا افسردگی می‌شوند. دلایل این عوارض جانبی هنوز معلوم نیست.

تحقیقات انجام شده در دانشگاه فنلاند شرقی اثر سیپروفلوکساسین بر روی میتوکندری، اندام سلولی مهم در بدن انسان که انرژی لازم برای عملکرد سلولی را تولید می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفت. میتوکندری دارای ژنوم حلقوی کوچک است که برای نگهداری آن نیاز به آنزیم های توپوایزومراز دارد. توپوایزومرازها توپولوژی DNA را تنظیم کرده و برای مثال گره‌ها را باز می‌کنند و قطعات یک ژنوم را با بریدن و اتصال مجدد توالی DNA، انحنا می‌دهند.(پیچ می‌دهند)

فلوروکینولون‌ها برای مهار توپوایزومراز جیراز باکتریایی طراحی شده‌اند که منجربه مرگ باکتری می‌شود. آن‌ها هم‌چنین توپوایزومراز ۲، سلول‌های خود را مهار می‌کنند. محققان دریافتند که توپوایزومراز ۲ در تکثیر ژنوم میتوکندری بسیار مهم است. زیرا پیچیدن این مولکول کوچک DNA را با حذف پیچ‌خوردگی‌های مثبت تنظیم می‌کند.

سیپروفلوکساسین این سیکل نگهداری طبیعی و ترجمه میتوکندری DNA را با تغییر توپولوژی mtDNA متوقف می‌کند. این موضوع باعث تخریب تولید انرژی میتوکندری و مسدودکردن رشد و تمایز سلولی می‌شود. این تأثیر بر DNA میتوکندری علت بیش‌تر عوارض جانبی منفی برای بیماران است. هم‌چنین تأکیدی‌است برای استفاده بااحتیاط از فلوروکینولون‌ها.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن