آبفناوری های همگرا

پاک‌ سازی آب‌ ها از آلودگی‌ های میکروبی

طوفان‌های تابستانی می‌توانند موجب ایجاد آلودگی‌های‌میکروبی آب‌های جاری شوند و باکتری E.coli یکی از عوامل اصلی آلوده‌کننده‌ی آب‌ها در اثر طوفان‌هاست. برای حذف این آلودگی‌ها راه‌های متعددی مورد بررسی قرار گرفته که در یکی از مطالعات انجام گرفته از تراشه‌های فولادی استفاده شده است. بهره‌گیری از این تراشه‌ها حذف آلودگی تا ۹۰ درصد را منجر شده است.


بعد از طوفان‌های تابستانی، کیفیت آب رودخانه‌ها و آب‌های جاری تغییر می‌کند و دچار آلودگی باکتریایی و E.coli می‌شوند. مقابله با این آلودگی‌ها چالش بزرگی به حساب می‌آید. برای یافتن راهی در جهت کم‌کردن میزان این آلودگی، فلزاتی هم‌چون زئولیت، سنگ‌آهک و فولاد مورد بررسی قرار گرفتند.

در مطالعه‌ی آب رودخانه‌ی Big sioux داکوتای‌جنوبی در چندین ناحیه‌ی از پیش تعیین شده، قبل و بعد از طوفان مشخص شد که میزان E.coli آن به ۲۰۰۰ سی‌اف‌یو به‌ازای هر ۱۰۰ میلی‌لیتر می‌رسد.

در ستون‌هایی شرایط طوفان آبی شبیه‌سازی شد و از تراشه‌های فولاد کربنی برای حذف آلودگی‌ها استفاده شد که حذف ۸۵ الی ۹۸ درصدی E.coli را به دنبال داشت. قطر تراشه‌های استفاده شده بین ۰.۵ الی ۸ میلی‌متر بود. دو نوع آب با درصدهای آلودگی حداقل (۱۰ سی‌اف‌یو به‌ازای هر ۱۰۰ میلی‌لیتر) و حداکثر (۱۰۶ سی‌اف‌یو به‌ازای هر ۱۰۰ میلی‌لیتر) بررسی شد. تأثیر میزان pHهای ۵، ۷ و ۹ در بازه‌ی زمانی ۵ الی ۲۰ دقیقه نیز مورد مطالعه قرار گرفتند.

تراشه‌های با اندازه‌ی ۰.۵ الی ۲ میلی‌متر بهترین عملکرد را داشتند. افزایش هرچه بیشتر زمان تماس موجب حذف آلودگی بهتری شد. مثلاً در زمان ۲۰ دقیقه، ۹۹ درصد از آلودگی E.coli حذف شد. در pHهای پایین عملکرد مناسب‌تری مشاهده شد اما در همه‌ی مقادیر pH بررسی‌شده، حذف ۹۰ درصدی آلودگی‌ها مشاهده شد.

در منطقه‌ی داکوتای‌جنوبی آب طوفان از یک منطقه‌ی ده هکتاری کشاورزی به داخل حوضچه‌ای زه‌کشی شده است. در محل ورود به حوضچه‌ی نگهداری، یک ساختار با تراشه‌های فولادی نصب شد که امکان حذف آلودگی‌های E.coli را فراهم می‌کند. این تحقیقات می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای طراحی سایر انواع فیلترها مورد استفاده قرار بگیرد.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن