پاک سازی آب

طوفان‌های تابستانی می‌توانند موجب ایجاد آلودگی‌های‌میکروبی آب‌های جاری شوند و باکتری E.coli یکی از عوامل اصلی آلوده‌کننده‌ی آب‌ها در اثر طوفان‌هاست. برای حذف این آلودگی‌ها راه‌های متعددی مورد بررسی قرار گرفته که در یکی از مطالعات انجام گرفته از تراشه‌های فولادی استفاده شده است. بهره‌گیری از این تراشه‌ها حذف آلودگی تا ۹۰ درصد را منجر شده است.


بعد از طوفان‌های تابستانی، کیفیت آب رودخانه‌ها و آب‌های جاری تغییر می‌کند و دچار آلودگی باکتریایی و E.coli می‌شوند. مقابله با این آلودگی‌ها چالش بزرگی به حساب می‌آید. برای یافتن راهی در جهت کم‌کردن میزان این آلودگی، فلزاتی هم‌چون زئولیت، سنگ‌آهک و فولاد مورد بررسی قرار گرفتند.

در مطالعه‌ی آب رودخانه‌ی Big sioux داکوتای‌جنوبی در چندین ناحیه‌ی از پیش تعیین شده، قبل و بعد از طوفان مشخص شد که میزان E.coli آن به ۲۰۰۰ سی‌اف‌یو به‌ازای هر ۱۰۰ میلی‌لیتر می‌رسد.

در ستون‌هایی شرایط طوفان آبی شبیه‌سازی شد و از تراشه‌های فولاد کربنی برای حذف آلودگی‌ها استفاده شد که حذف ۸۵ الی ۹۸ درصدی E.coli را به دنبال داشت. قطر تراشه‌های استفاده شده بین ۰.۵ الی ۸ میلی‌متر بود. دو نوع آب با درصدهای آلودگی حداقل (۱۰ سی‌اف‌یو به‌ازای هر ۱۰۰ میلی‌لیتر) و حداکثر (۱۰۶ سی‌اف‌یو به‌ازای هر ۱۰۰ میلی‌لیتر) بررسی شد. تأثیر میزان pHهای ۵، ۷ و ۹ در بازه‌ی زمانی ۵ الی ۲۰ دقیقه نیز مورد مطالعه قرار گرفتند.

تراشه‌های با اندازه‌ی ۰.۵ الی ۲ میلی‌متر بهترین عملکرد را داشتند. افزایش هرچه بیشتر زمان تماس موجب حذف آلودگی بهتری شد. مثلاً در زمان ۲۰ دقیقه، ۹۹ درصد از آلودگی E.coli حذف شد. در pHهای پایین عملکرد مناسب‌تری مشاهده شد اما در همه‌ی مقادیر pH بررسی‌شده، حذف ۹۰ درصدی آلودگی‌ها مشاهده شد.

در منطقه‌ی داکوتای‌جنوبی آب طوفان از یک منطقه‌ی ده هکتاری کشاورزی به داخل حوضچه‌ای زه‌کشی شده است. در محل ورود به حوضچه‌ی نگهداری، یک ساختار با تراشه‌های فولادی نصب شد که امکان حذف آلودگی‌های E.coli را فراهم می‌کند. این تحقیقات می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای طراحی سایر انواع فیلترها مورد استفاده قرار بگیرد.

لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده زمزم جوادی
بارگذاری بیشتر در آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

حذف آلودگی‌های نفتی از خاک

بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط‌زیست، ۹۸ درصد آلودگی‌های نفتی در خشکی‌ها اتفاق می‌افتد. …