بیوتکنولوژی محیط زیست

تولید کیسه­‌های کامپوزیتی از ضایعات کشاورزی

یک محقق جوان آلمانی به نام Christin Mannewitz، ایده اولیه تولید کیسه­‌های کامپوزیتی از ضایعات کشاورزی مانند کاه و ساقه را توسعه داده است. خانوم Christin در سال ۲۰۱۵ به عنوان طراح در دانشگاه هنر و طراحی Burg Giebichenstein، پتانسیل زباله‌های گیاهی را برای توسعه مواد جدید مورد بررسی قرار داده‌است.


به گفته وی، کیسه­‌های کاغذی با استفاده از فرآیندهای زیستی و بیوتکنولوژی، از بقایای گیاهان متفاوت مانند مارچوبه و کاه ساخته شده‌ است. این کیسه­‌ها به گونه­‌ای می­‌باشند که پس از استفاده، بدون آلوده کردن محیط زیست، خود را از بین می­‌برند. به همین دلیل می‌­توانند جایگزین مناسبی برای کیسه­‌های پلاستیکی معمولی باشند زیرا کیسه­‌های پلاستیکی از مواد مضر فسیلی تولید شده‌­اند و دارای عواقب خطرناک و جبران ناپذیر برای انسان و طبیعت می­‌باشند. نوآوری این طرح، استفاده از انواع ضایعات کشاورزی است که در مقیاس صنعتی کاربرد خاصی ندارند.

مزیت کیسه‌­های زیستی کامپوزیتی این است که مواد اولیه استفاده شده برای تولید آن­‌ها، از باقی‌مانده گیاهانی می­‌باشد که در فرآیند تولید محصولات کشاورزی انباشته می‌شود. در واقع برای تولید آن­‌ها مانند صنعت تولید کاغذ و کیسه‌­های کاغذی، نیازی به قطع کردن جنگل‌­ها نیست.

کیسه تولید شده توسط این محقق که به‌صورت دست‌ساز ساخته شده‌ است، دارای استانداردهای صنعتی نیز می­‌باشد. پس ازانجام آزمایشات مربوط به پایداری و به کارگیری نتایج حاصل از آن در فرآیند تولید، می‌توان قابلیت رقابت این کیسه­‌ها با کیسه­‌های کاغذی معمولی را افزایش داد. کیسه­‌های کمپوزیتی می‌­توانند بدون فوت وقت و ماندگاری در طبیعت، تبدیل به کود ­شوند. هم‌چنین چسب و چاپ استفاده شده برای تولید این نوع کیسه‌­ها، از مواد خام طبیعی ساخته شده‌است که هیچ‌گونه اثر سوء برروی محیط زیست نخواهد داشت.

این محقق در یک مصاحبه در خصوص تجاری سازی این محصول چنین بیان کرده است : «مطالعات طراحی یک محیط محافظت شده‌است که در آن ایده‌ها بدون نیاز به برآورده ساختن استانداردهای صنعتی، رشد می‌کنند. این یک مزیت بزرگ است زیرا محدودیتی برای نوآوری و آزمایشات گوناگون وجود ندارد. ولی صنعت با توجه به الزامات خاص خود عمل می‌کند و زمانی که یک تولید صنعتی سازمان‌دهی می­‌شود، خصوصیات و ویژگی‌­های خاصی مورد بررسی قرار می­‌گیرد، برای مثال کارایی کیسه­‌های کامپوزیتی، دسترسی به مواد خام و سرمایه‌­های مورد نیاز برای تهیه ماشین آلات تولید از جمله مواردی است که برای تولید صنعتی این کیسه‌­ها باید ارزیابی شود.»

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی، صنعتی،محیط زیست
☑️ عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن