بیوپلاستیک

ساخت خودروهای الکتریکی از پلاستیک‌ های زیستی

وقتی از تأثیرگذاری خوردروها صحبت می‌شود عوامل متعددی از جمله میزان مصرف سوخت، نوع تولید و امکان بازیافت‌پذیری آن‌ها را باید در نظر گرفت؛ خودروی تولید شده در دانشگاه Eindhoven بسیاری از این ویژگی‌ها را دارد. به سبب حضور پلاستیک‌های‌زیستی در ساختار آن امکان بازیافت آن نیز وجود دارد.


گروهی از دانشجویان دانشگاه صنعتی Eindhoven خودروی بازیافت‌پذیر به نام Noah را طراحی کرده‌اند که در بسیاری از ویژگی‌ها بهینه شده‌است. Noah خودرویی فوق‌العاده سبک، الکتریکی، با میزان مصرف سوخت مناسب و ساخته شده از ترکیبات طبیعی است.

این ماشین یک خودروی شهری است که از دو صندلی و یک صندوق بزرگ تشکیل شده است. سرعت این خودرو به ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. میزان مصرف سوخت در شرایط ترافیک شهری به ازای هر ۳۰۰ کیلومتر معادل ۱ لیتر سوخت است.

یکی از دلایل پائین بودن میزان مصرف سوخت به وزن کم خودرو مربوط می‌شود. این خودروی الکتریکی بدون حضور باتری‌های الکتریکی‌اش وزنی معادل ۳۶۰ کیلوگرم دارد. وزن باتری‌های آن در مقایسه با سایر خودروهای الکتریکی بسیار کم و ۶۰ کیلوگرم است. وزن پائین خودرو باعث شده است تا در جاده‌ها میزان کنترل‌پذیری آن افزایش پیدا کند.

در طراحی داخلی و بدنه‌ی Noah از پلاستیک‌های‌زیستی که از نیشکر به‌دست‌‌آمده‌اند استفاده شده‌است. پنل‌های به کار رفته از الیاف پلاستیک‌زیستی و الیاف پنبه ایجاد شده‌اند. سبک بودن و میزان انرژی کم‌تری که برای تولید پلاستیک‌های‌زیستی استفاده می‌شود، به هیچ وجه به معنای کم‌ بودن استحکام و قدرت خوردرو نیست.

برای تولید پلاستیک‌های‌زیستی، انرژی کم‌تری نسبت به سایر سایر ترکیبات سبک وزن مثل آلومینیوم و کربن که در شرایط عادی استفاده می‌شود نیاز است. کشت پنبه با تولید سایر مواد غذایی ضروری منافاتی ندارد زیرا این گیاه موجب تقویت خاک کشاورزی می‌شود.

وقتی دوره‌ی کارکرد مفید Noah به پایان برسد، از کامپوزیت‌های‌زیستی آن می‌توان برای تولید بلوک‌های ساختمانی بهره برد. قسمت‌های غیرآلی خودرو نیز امکان ورود به چرخه‌ی بازیافت طبیعت را دارند. بنابراین می‌توان گفت که Noah کم‌ترین تأثیر مضر را بر طبیعت خواهد داشت.

با توجه به Noah می‌توان به ایجاد اقتصاد چرخه‌ای در صنایع خودروسازی امید داشت. حتی اگر نتوان ظهور سریع این‌گونه خودروها را متصور شد، اما می‌توان با بهره‌گیری از پلاستیک‌های‌زیستی در بخش‌های مختلف خودرو امکان تولید محصولاتی سبک و با مقاومت بالا را فراهم کرد.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن