میکروجلبک‌ها در تبدیل گیاهان غیرخوراکی

گونه‌ای جدید از میکروجلبک‌های موجود در آب‌های شیرین می‌توانند گیاهانی مانند بوته‌های چمن غیرخوراکی (switchgrass) را تخریب کنند و از آن‌ها استفاده نمایند. این موضوع طی پژوهش‌هایی توسط محققان آزمایشگاه ملی Los Alamos و سایر مؤسسات همکار‌ بررسی و یافته‌های آن‌ها در مجله‌ی Algal Research منتشر شده است.


این تحقیق نشان می‌دهد که یک گونه از میکروجلبک‌های آب شیرین به نام Auxenochlorella protothecoides، توانایی تجزیه و استفاده‌ی مستقیم از مواد گیاهی غیر خوراکی مانند گیاه سوئیچ‌گرس را دارد. استفاده‌ی این میکروجلبک‌ها از این مواد موجب بهبود رشد سلولی و بهره‌وری لیپیدی در آن‌ها می‌شود و هم‌چنین ارزش بالقوه‌ی آن‌ها را جهت تولید یک سوخت‌زیستی افزایش می‌دهد.

توانایی این جلبک‌ها در استفاده از بسترهای گیاهی، مانند سوئیچ‌گرس و ساقه‌های ذرت (بخشی از گیاه که پس از برداشت در مزرعه باقی می‌ماند)، موجب رشد سریع‌تر و تولید چربی بیشتری می‌شود. محققان در این پژوهش بیان کرده‌اند که با نوآوری به کار رفته،  یعنی استفاده از مواد زائد گیاهی، بازدهی جلبک‌ها در طول کشت برای تولید سوخت‌ و محصولات زیستی افزایش می‌یابد.

نتایج این تحقیق می‌تواند سایر مهندسین و طراحان را جهت استفاده‌ی بهینه و اقتصادی از کربن گیاهان در تولید سوخت و سایر محصولات زیستی یاری دهد. هم‌چنین استفاده از ضایعات غیرخوراکی گیاهان، موجب تکمیل‌تر شدن چرخه‌ی اقتصاد زیستی و حفظ امنیت غذایی می‌شود.

لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده جواد طغیانی
بارگذاری بیشتر در آینده نگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

افزایش بازده تولید اتانول و متان توسط پسماند مایع نیروگاه تولید بیوگاز

در دهه‌های اخیر تولید سوخت‌های زیستی، افزایش بازده و هم‌چنین بهبود فرایند آن‌ها، توجه دانش…