آینده نگریافزایش بهره وریریزجلبک

تبدیل محصولات گیاهی غیرخوراکی توسط میکروجلبک‌ها

گونه‌ای جدید از میکروجلبک‌های موجود در آب‌های شیرین می‌توانند گیاهانی مانند بوته‌های چمن غیرخوراکی (switchgrass) را تخریب کنند و از آن‌ها استفاده نمایند. این موضوع طی پژوهش‌هایی توسط محققان آزمایشگاه ملی Los Alamos و سایر مؤسسات همکار‌ بررسی و یافته‌های آن‌ها در مجله‌ی Algal Research منتشر شده است.


این تحقیق نشان می‌دهد که یک گونه از میکروجلبک‌های آب شیرین به نام Auxenochlorella protothecoides، توانایی تجزیه و استفاده‌ی مستقیم از مواد گیاهی غیر خوراکی مانند گیاه سوئیچ‌گرس را دارد. استفاده‌ی این میکروجلبک‌ها از این مواد موجب بهبود رشد سلولی و بهره‌وری لیپیدی در آن‌ها می‌شود و هم‌چنین ارزش بالقوه‌ی آن‌ها را جهت تولید یک سوخت‌زیستی افزایش می‌دهد.

توانایی این جلبک‌ها در استفاده از بسترهای گیاهی، مانند سوئیچ‌گرس و ساقه‌های ذرت (بخشی از گیاه که پس از برداشت در مزرعه باقی می‌ماند)، موجب رشد سریع‌تر و تولید چربی بیشتری می‌شود. محققان در این پژوهش بیان کرده‌اند که با نوآوری به کار رفته، یعنی استفاده از مواد زائد گیاهی، بازدهی جلبک‌ها در طول کشت برای تولید سوخت‌ و محصولات زیستی افزایش می‌یابد.

نتایج این تحقیق می‌تواند سایر مهندسین و طراحان را جهت استفاده‌ی بهینه و اقتصادی از کربن گیاهان در تولید سوخت و سایر محصولات زیستی یاری دهد. هم‌چنین استفاده از ضایعات غیرخوراکی گیاهان، موجب تکمیل‌تر شدن چرخه‌ی اقتصاد زیستی و حفظ امنیت غذایی می‌شود.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن