سوخت زیستی

تبدیل پسماند مواد غذایی به هیدروژن

فناوری جدید الکترو-اکتیو در جهت تبدیل پسماند مواد غذایی به هیدروژن، برای استفاده به‌عنوان سوخت زیستی تجدیدپذیر مورد توجه قرار گرفته است. شرکت فناوری الکترو-اکتیو، به‌طور انحصاری مجوز دو فناوری پالایش زیستی را که توسط بنیانگذاران استارتاپ هنگام کار در آزمایشگاه ملی وزارت انرژی اختراع و ثبت شده‌اند را خریداری کرد.


سیستم تبدیل پسماند مواد غذایی به هیدروژن از ترکیب علم زیست‌شناسی و الکتروشیمی برای تخریب زباله‌های آلی از جمله زیست‌توده گیاهی و پسماند مواد غذایی، در جهت تولید هیدروژن استفاده می‌کند. در طی فرایند الکترولیز میکروبی، در ابتدا مواد آلی توسط جامعه‌ی متنوع میکروبی تجزیه می‌شوند.

ابیجت بورول و الکس لویس -ابداع‌کنندگان این سیستم- می‌گویند: “معمولاً هزاران میکروب برای تبدیل یک ترکیب آلی پیچیده از زیست‌توده به الکترون‌ مورد نیاز است. ما یک فرایند غنی‌سازی برای ایجاد این کنسرسیوم میکروبی ایجاد کردیم تا بتوانیم به طور مؤثر الکترون‌ها را از مواد آلی استخراج کنیم.”

در طی یک روش الکترولیز طراحی شده، پروتون‌ها و الکترون‌ها در مولکول‌های هیدروژن ترکیب می‌شوند. اگرچه در ابتدا بورول و الکس هر دو فرایند را برای برطرف کردن مشکلات پسماندهای مایع در طی تولید سوخت زیستی گسترش داده بودند، اما محققان برای گسترش استفاده از فناوری‌های الکترو-اکتیو در جهت مبارزه با پسماندهای مواد غذایی تمرکز کرده‌اند.

بورول گفت: “روزانه بیش از ۴۰ درصد از پسماندهای مواد غذایی تولید شده در جهان در زمین دفن می‌شوند و ضمن تولید گاز متان، هدر می‌روند. این اتفاق از نظر میزان انرژی نهفته در آن‌ها قابل توجه است.”

آزمایشگاه‌های ملی وزارت انرژی، پسماندهای غذایی را به‌عنوان مواد اولیه میکروبی برای سیستم‌های تبدیل پسماند به هیدروژن انتخاب کرده‌اند. در طی برنامه‌ای پس از مصاحبه با ۸۰ مشتری در مورد صنایع تبدیل زباله به هیدروژن، در جهت تسریع تلاش‌های تجاری‌سازی آزمایشگاه‌های ملی وزارت انرژی کمک شد.

از سال ۲۰۱۷، فناوری‌های الکترو-اکتیو در تلاش است تا صنایع و جوامع را به سمت عملیات حلقه بسته سوق دهد که موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهبود پایداری می‌شود. این استارتاپ برای شرکت در برنامه شتاب‌دهنده IndieBio در سان‌فرانسیسکو در ماه فوریه انتخاب شد و اخیراً در تولید سوخت‌های تجدیدپذیر هیدروژن پذیرفته شده است که توسط شرکت‌های شل، تویوتا و اداره تحقیق و توسعه انرژی ایالتی نیویورک حمایت می‌شود.

بورول گفت: “تمام این شرکت‌ها و آژانس‌ها به پیشبرد اقتصاد هیدروژن علاقه‌مند هستند زیرا به‌عنوان یکی از پیشرفت‌های برجسته قرن بیست و یکم به نظر می‌رسد که بتواند در مورد تغییرات آب و هوایی اقدام کند.”

بورول بیش از ۲۰ سال تحقیقات خود را در مورد سلول‌های سوختی میکروبی و سلول‌های الکترولیز جهت توسعه سیستم‌های بیوالکتروشیمیایی برای تبدیل پسماندها انجام داد. او اکنون در دانشگاه Tennessee استاد است و در این استارتاپ همکاری می‌کند.

Rate this post
توسط
Biomass Magazine
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن