اخباربیماری های عفونیتوالی یابیواکسن ها

اقدامات درمانی در برابر کروناویروس

از آن‌جا که شیوع کروناویروس در ووهان چین باعث نگرانی در سراسر جهان شده است، دانشمندان برای اقدامات کنترلی و درمانی آن و همچنین بیماری‌های مشابه در تلاش هستند. دانشمندان دانشگاه پوردو با استفاده از توالی‌یابی ژنوم ویروس و رویکرد ضد ویروسی در حال تهیه‌ی دارویی برای مقابله با کروناویروس هستند. این دارو با مسدودکردن دو آنزیم کلیدی کروناویروس (پروتئازها)، مانع از تکثیر کروناویروس می‌شود.


اندرو Mesecar، استاد Walther Purdue در زیست‌شناسی ساختاری سرطان و Arun Ghosh، استادیار برجسته شیمی تلاش کرده‌اند تا داروهای خوراکی و واکسن‌هایی را برای مقابله با کروناویروس و غیره تهیه کنند. با این حال هر دارویی که برای کار بر روی ووهان کروناویروس مشخص شود، به اندازه کافی سریع در دسترس برای کمک به بیماران در شیوع فعلی نخواهد بود. اما محققان امیدوارند که بتوانند از این اکتشافات برای کاهش شیوع آن در آینده استفاده کنند.

کروناویروس در حیوانات و انسان شایع است و می‌تواند باعث علائم تنفسی سرماخوردگی و آنفولانزا شود. اما در گربه‌ها و خوک‌ها می‌توانند جدی‌تر باشد زیرا در هر دو مورد تقریباً ۱۰۰ درصد کشنده است. اندرو Mesecar می‌گوید: “اهداف دارویی که ما شناسایی کردیم، بیش از ۹۵ درصد با اهداف آنزیمی که در ویروس SARS دیدیم، یکسان است و علم و فناوری پیرامون بیماری‌های عفونی در سال ۲۰۲۰ با سرعت شگفت‌انگیزی در حال حرکت است. در سال ۲۰۰۲ که شیوع SARS اتفاق افتاد، ماه‌ها طول کشید تا به جایی برسیم که اکنون در آن هستیم.”

در حال حاضر دانشمندان توانستند پس از جدا کردن ویروس، ژنوم آن را در کمتر از دو هفته توالی‌یابی کنند و در هفته دیگر، خواهیم دید که آیا ویروس در حال جهش است یا خیر! و در شناسایی اهداف دارویی بر روی کروناویروس، آن‌ها رویکرد ضد ویروسی شبیه به آنچه Ghosh در تولید داروی ضد HIV از Darunavir، که تحت نام تجاری Prezista فروخته می‌شود، انجام می‌دهند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، با شروع سال ۲۰۰۲ شیوع کروناویروس ناشی از ویروس SARS موجب کشته‌شدن بیش از ۷۵۰ نفر در سراسر جهان شده است و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ coronavirus MERS نزدیک به ۴۵۰ نفر را کشته است. ویروس MERS و ویروس SARS از نظر ژنتیکی با یکدیگر متفاوت هستند. اما ویروس ووهان از نظر ژنتیکی تقریباً با ویروس SARS یکسان است و بنابراین انتظار می‌رود تقریباً به همان شکل نیز عمل کند.

جمعه اواخر شب (۱۷ ژانویه) Mesecar و همکارانش در مرکز ژنومی ساختاری بیماری‌های عفونی، ژنوم coronavirus ووهان را دریافت کردند و شنبه آنالیز ژنوم را انجام دادند. Mesecar دریافت که ژنوم تقریباً مشابه ویروس SARS است و این هفته در حال تجزیه و تحلیل ژنوم‌ ویروس‌های گرفته شده از ۲۰ بیمار جداگانه هستند و بررسی خواهند‌کرد که آیا در ژنتیک آن تغییری وجود دارد یا خیر!

آن‌ها در مورد تحقیقات ویروس با تعدادی از دانشمندان درایالات متحده مرکز ژنومی ساختاری بیماری‌های عفونی که مستقر در دانشکده پزشکی دانشگاه فاینبرگ است، تیمی را تشکیل دادند که این مرکز توسط مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی انستیتوی ملی بهداشت تأمین می‌شود. درنهایت آن‌ها در تلاش هستند با تهیه کتابخانه از ترکیبات تأیید شده با FDA برای کار بر روی کروناویروس‌های خاص، در هنگام شیوع بیماری‌های بعدی ناشی از انواع ژنتیکی کروناویروس، به سرعت بتوانند داروهای مناسب را تولید و توزیع کنند.

۵/۵ - (۵ امتیاز)
توسط
Medical X Press
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن