اخبارتشخیص پزشکیعفونت ویروسی

توسعه کیت‌های تست کروناویروس با استفاده از تصویربرداری RNA

کمبود کیت‌های تست کروناویروس در بسیاری از نقاط جهان، دانشمندان را به تولید مجموعه‌ای از کیت‌های مختلف با روش‌های خلاقانه‌ ترغیب می‌کند. اکنون، محققان دانشگاه سیمون فرازر (SFU) با استفاده از فناوری تصویربرداری جدید خود به نام “Mango”، در راه تشخیص کروناویروس گامی نو برداشته‌اند. محققان در ابتدا Mango را برای شناسایی دقیق مولکول‌های RNA تولید کردند که به بهبود غربالگری ویروس برای ویروس‌هایی هم‌چون کوروناویروس کمک می‌کند.


محقق ارشد این پژوهش، دکتر Peter Unrau، استاد زیست‌شناسی مولکولی و بیوشیمی در SFU گفت: “ما از مولکول‌ها ساخته شده‌ایم، بنابراین اگر اشتباهی درون سلول رخ دهد، در سطح مولکولی اتفاق می‌افتد. ما از سیستم Mango به عنوان یک کاتالیزور استفاده می‌کنیم که به ما این امکان را می‌دهد که نه تنها سؤالات بنیادین تحقیقات را بسط دهیم بلکه عوامل بیماری‌زا مانند کوروناویروس را نیز سریع‌تر و به نحو مؤثرتری کشف کنیم.”

سیستم Mango شامل یک آپتامر RNA انبه است که به طور محکم و اختصاصی به یک رنگ فلوئورسنت متصل می‌شود. آپتامر مانند یک آهنربا عمل می‌کند و مولکول‌های رنگی را هدف قرار داده و به آن‌ها متصل می‌شود. زمانی‌که رنگ، درخشان شده و نمایان شود، در چنین حالتی مولکول‌های RNA اصلاح‌شده حاوی “آهنربای” آپتامر، از سایر قسمت‌های سلول جدا هستند، در نتیجه مشاهده و مطالعه مولکول‌های RNA در زیر میکروسکوپ را برای محققان بسیار آسان‌تر می‌کند.

به گفته نویسندگان، اخیراً آپتامرهای RNA مانند اسفناج و انبه به دلیل داشتن خواص فلوئوروژنیک در اتصال به لیگاند به عنوان یک فناوری قدرتمند برای تصویربرداری RNA از سلول‌های زنده شناخته شده‌اند. آن‌ها مجموعه جدیدی از آپتامرهای Mango II برای تصویربرداری RNA در سلول‌های زنده و ثابت با کنتراست بالا و حساسیت به تک مولکول‌ها یافته‌اند. مقایسه مستقیم mRNAهای Mango II و MS2-tdMCP-mCherry dual-labeled نشان دهنده بهبود قابل توجه در نسبت سیگنال به نویز با استفاده از آپتامرهای انبه فلوئوروژن است.

Unrau افزود: “تنظیم سلول در سطح RNA صورت می‌گیرد. در حالی‌که مدت‌ها تمرکز روی پروتئین بود، اما این RNA است که بخش اعظم فرآیندهای درون سلول را تنظیم می‌کند.” رنگ‌های RNA انبه در حال حاضر از ABM (مواد بیولوژیکی کاربردی) در ریچموند، B.C در دسترس هستند. تحقیقات روی کروناویروس که با بودجه انستیتوی تحقیقات سلامت کانادا امکان‌پذیر شده‌است، به محققان امکان توسعه یک روش آزمایش ایزوترمال را می‌دهد که تحت عنوان Mango NABSA (تقویت مبتنی بر توالی اسید نوکلئیک) شناخته می‌شود.

از کیت‌های Mango NABSA می‌توان برای تست کروناویروس استفاده کرد که یک ویروس RNA مثبت است. Unrau اذعان کرد: “فناوری Mango نوعی هنر است با این حال، توسعه درمان‌های مؤثر برای سرطان و سایر بیماری‌ها، روش‌های تصویربرداری بهتری را برای درک چگونگی عملکردهای جزئی سلول‌ها می‌طلبد.”

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Genetic Engineering & Biotechnology News
منبع
Nature Communications
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن