اخبارعفونت ویروسیکریسپرمهندسی ژنتیک

ویرایش ژن کریسپر برای مبارزه با COVID-19

مهندسین زیستی در دانشگاه استنفورد از طریق ویرایش ژن کریسپر (CRISPR) روشی جدید برای مبارزه با COVID-19 یافته‌اند. در هنگام ظهور بیماری همه‌گیر COVID-19 در ماه ژانویه آن‌ها برای مبارزه با آنفولانزا در حال کار روی فناوری ویرایش ژن کریسپر بودند. بنابراین به سرعت در جهت رفع بیماری جدید متمرکز شدند و اکنون به شیوه‌ای جدید برای مهار ۹۰ درصد کروناویروس‌ها از جمله SARS-CoV-2، که علت اصلی ایجاد COVID-19 است، دست یافته‌اند.


تیم استنفورد با همکاری محققان آزمایشگاه ملی وزارت انرژی Lawrence Berkeley، روش ضد ویروسی پیشگیرانه به‌نام ویرایش ژن کریسپر در سلول‌های انسانی یا PAC-MAN را ایجاد کردند. این فناوری با استفاده از کد‎‌های ژنتیکی ویروس‌ها را غیرفعال می‌کند. محققان گزارش دادند که روش جدیدی برای انتقال این فناوری به سلول‌های ریه ایجاد کرده‌اند. PAC-MAN ترکیبی از RNA راهنما با آنزیم Cas13 کشنده ویروس است. RNA با هدایت آنزیم باعث از بین رفتن توالی‌های نوکلئوتیدی خاص در ژنوم SARS-CoV-2 می‌شود و آن را به طور مؤثر خنثی می‌کند.

اما تیم استنفورد با توسعه PAC-MAN به یک روش مؤثر برای انتقال آن به ریه نیاز داشت، جایی که COVID-19 اغلب بیش‌ترین آسیب را می‌رساند. بنابراین آن‌ها به آزمایشگاه Berkeley روی آوردند که روی لیپیتوئیدها که پپتیدهای مصنوعی هستند، کار می‌کند و می‌تواند DNA و RNA را به سلول‌ها منتقل کند. محققان با ایجاد روش PAC-MAN که COVID را هدف قرار می‌دهد، موفق به کاهش بیش از ۹۰ درصدی ویروس SARS-CoV-2 شدند. آن‌ها اکنون با همکاران دانشگاه نیویورک و مؤسسه کارولینسکا در سوئد در حال برنامه‌ریزی برای آزمایش این شیوه روی حیوانات هستند.

مایکل کانولی، محقق اصلی آزمایشگاه Berkeley، گفت: “رهایی مؤثر لیپیتوئید، همراه با هدف‌ قرار دادن ژن، می‌تواند روشی بسیار قدرتمند برای مبارزه با بیماری ویروسی نه تنها در برابر COVID-19 بلکه در برابر سویه‌های جدید ویروسی با شیوع همه‌گیر باشد”. در حال حاضر فناوری ویرایش ژن کریسپر برای تشخیص بیماری استفاده می‌شود که می‌تواند COVID-19 را در حدود یک ساعت تشخیص دهد. این آزمایش از آنزیم Cas13a برای شناسایی توالی RNA که برای SARS-CoV-2 منحصر به فرد است، استفاده می‌کند.

استفاده از فناوری ویرایش ژن کریسپر برای از بین بردن ویروس‌ها روزنه امید جدیدی در جامعه تحقیقاتی ایجاد کرده است. به‌عنوان مثال، در سال گذشته Excision BioTherapeutics از دانشگاه Temple مجوز استفاده از فناوری ویرایش ژن کریسپر همراه با درمان ضد ویروسی برای از بین بردن HIV را دریافت کرد. محققانی که روی COVID-19 کار می‌کنند، اطمینان دارند که سیستم PAC-MAN برای مبارزه با آنفلوانزا نیز مفید خواهد بود. آن‌ها گزارش داده‌اند که فناوری CRISPR-Cas13 نه تنها در برابر SARS-CoV-2 مؤثر است، بلکه بار ویروسی را در سلول‌های مخاطی ریه انسان آلوده به آنفولانزا نیز کاهش می‌دهد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
توسط
Fierce Biotech
منبع
Cell
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن