بیوتکنولوژی میکروبیخاک

تصفیه خاک های آلوده با ارگانیسم ها

محققان دانشگاه Jena به دنبال یافتن روش‌های بیولوژیکی در جهت ضدعفونی کردن خاک‌ با ارگانیسم‌ها هستند. آن‌ها برای تحقیق و آزمایش از خاک آلوده به فلز در محل معدن اورانیوم در نزدیکی Ronneburg، با هدف ضدعفونی کردن خاک و بهره‌وری مجدد از زمین‌، استفاده کردند. اعضای این تیم دانشمندان در رشته‌ زمین‌شناسی و میکروبیولوژی هستند.


پروفسور اریکا در دانشگاه Jena، می‌گوید: “در شرق تورینگیا و ساکسونی غربی، سالانه بیش از ۲۱۰ هزار تن از این عنصر رادیواکتیو استخراج می‌شود.” او این پروژه را به همراه پروفسور تورستن -دانشمند زمین‌شناسی- رهبری می‌کند. در این پروژه زمین‌های معادن سابق اورانیوم، برای استفاده مجدد مورد آزمایش قرار گرفته است. این خاک‌ها هنوز به فلزات سنگین آلوده هستند، اسیدهای تشکیلشده در این مناطق می‌توانند فلزات سمی را حل کنند و خطری جدی برای آب‌های زیرزمینی ایجاد کنند.

طی چهار سال گذشته دانشمندان زمین‌شناسی و میکروبیولوژی دانشگاه Jena در منطقه معدن سابق Ronneburg، در حال بررسی روش‌های زیست‌سازگار برای استفاده طولانی مدت از زمین‌ها، بهویژه برای تولید زیست‌توده هستند. بر اساس موفقیت‌های فاز اول پروژه، دولت بر اجرای کشاورزی برای طراحی مناظر پایدار و تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از مناطق آلوده به مواد رادیواکتیو تمرکز کرده است.

در این راستا تیم‌ تحقیقاتی درختانی را کاشته‌اند که با وجود آلودگی قادر به رشد هستند و بهعنوان انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شوند. همچنین برای حذف فلزات سنگین از خاک، تیم پژوهشی گیاهانی مانند علف قرمز یا گندم سیاه کاشته‌اند. پروفسور اریکا می‌گوید: “این گیاهان علفی مواد سمی را از خاک حذف می‌کنند. سپس می‌توان آن‌ها را سوزاند و با خیال راحت خاکستر آن‌ها را دور ریخت. به این ترتیب، خاک در طولانی مدت و بدون تلاش فنی بهبود می‌یابد. علاوه بر این، درختان کاشته شده را می‌توان سوزاند و یا لیگنوسلولز آن‌ها را از نظر شیمیایی به سوخت زیستی تبدیل کرد.”

همچنین رشد این گیاهان علفی از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند. مانند درختان، این گیاهان می‌توانند از باکتری‌ها و قارچ‌های خاک در صورت وجود میکروب مناسب بهره‌مند شوند. در طی این پروژه جدید سه ساله، تیم تحقیقاتی قصد دارد کشت‌های مختلف را در این مناطق آزمایش کند و از فرسایش خاک جلوگیری کند. آن‌ها همچنین، انتقال فلزات سنگین به شکل نانوذرات در آب را مورد مطالعه قرار داده‌اند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
Phys.org
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن