بیوتکنولوژی داروییمهندسی ژنتیکنانوبیوتکنولوژی

رسانش باکتری های مفید به دستگاه گوارشی

روش انتقال میکروب ها از طریق معده به روده ممکن است به سلامت انسان کمک نماید.


دستگاه گوارشی انسان حاوی میلیاردها میکروب است، که بسیاری از آن ها به هضم غذا و مقابله با باکتری های مضر کمک می کنند. مطالعات اخیر نشان می دهند بعضی از این باکتری ها ممکن است در بهبود یا وخامت بیماری های انسانی مانند دیابت، بیماری های قلبی و سرطان نقش داشته باشند.

محققین روشی ابداع نموده اند که مجموعه های بزرگ باکتریایی را به روده انتقال دهند تا سبب تقویت میکروبیوم و باکتری های مفید روده ای شود. در این روش لایه های پلیمری، باکتری ها را می پوشانند تا از اسید و نمک های صفراوی موجود در سیستم گوارشی مصون بمانند. هنگامی که باکتری ها به روده رسیدند، به پوشش روده ای می چسبند و شروع به ازدیاد می نمایند.

پزشکان در بعضی موارد باکتری های مفید که پروبیوتیک نیز گفته می شوند را برای افرادی که از بیماری های معدی رودی رنج می برند مانند التهاب روده بزرگ و بیماری کرون، توصیه می نمایند. با این حال، این مکمل های پروبیوتیک که به صورت بدون نسخه عرضه می شوند، ممکن است دارای مقادیر متفاوتی از باکتری ها باشند و دارای پوشش محافظ نیز نمی باشند. از این روش رسانش در تجویز مکمل های پروبیوتیک نیز می توان استفاده نمود.

محققین از لایه های نازک پلی ساکاریدی یا شکرها استفاده نمودند که زیست تخریب پذیر هستند. این مواد دارای خاصیت چسبندگی به موکوس می باشند. در مطالعه مذکور از سویه باکتریایی Bacillus coagulans استفاده گردید که در بعضی از مواقع، جهت درمان التهاب روده بزرگ و سندروم روده تحریک پذیر استفاده می شود. این سویه به صورت طبیعی در روده انسان یافت نمی شود اما به کاهش درد شکمی و نفخ به واسطه ی تولید اسید لاکتیک کمک می کند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن