زیست‌ لایه‌ میکروبی

در این گزارش، بر روی چگونگی رفتار میکروب‌ها در اجتماع خود یعنی زیست‌لایه مطالعه شده و اطلاعات جدیدی از نحوه ایجاد بیماری فراهم شده است است. زیست‌لایه‌ یک لایه‌ی محافظ لزج مانند است که  باکتری‌ها و دیگر  میکروب‌ها زمانی که کنار هم جمع شوند آن را تشکیل می‌دهند. زیست‌لایه‌‌ها در طبیعت بسیار شایع‌ هستند و همه‌جا می‌توان آن‌ها را دید، از یک عفونت زخمی گرفته تا پلاک دندانی. طراحی و ساخت زیست لایه میکروبی در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است.


اکنون دانشمندان به دنبال ساخت زیست‌لایه‌هایی به شکل محصولات مصرفی هستند که به طور مثال خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته باشند. اما لازمه آن این است که بدانیم چگونه چیدمان فضایی میکروب‌ها در نهایت رفتار زیست‌لایه را تعیین می‌کند.

برای دست‌یابی به این توانایی، یکی از محققین دانشگاه مونتانا به نام  Chang و همکارانش در حوزه ریزسیال‌شناسی مطالعه می‌کنند. ریزسیال‌شناسی، تکنولوژی دستکاری قطرات بسیار کوچک آب و روغن به کمک شبکه‌هایی از تیوب‌های چسبیده به صفحه شیشه‌ای است که می‌توانند میلیون‌ها قطره را در دقیقه مدیریت کنند.

تیم Chang ابتدا، باکتری‌ها و دیگر میکروب‌ها را در قطرات کوچک کشت می‌دهد و سپس با استفاده از روش‌های بسیار دقیق برای سازمان‌دهی سه بعدی، زیست‌لایه‌ها را  مشابه آنچه در طبیعت اتفاق می‌افتد، بوجود می‌آورند اما تغییراتی را هم به طور خودمختارانه در آن ایجاد می‌کنند. این گروه از میکروسکوپ‌های بسیار دقیقی برای مشاهده تأثیر این تغییرات بر ویژگی‌های زیست‌لایه کمک می‌گیرد.

این پروژه به شناخت اثر متقابل سلول‌ها بر یکدیگر در زیست‌لایه کمک خواهد کرد تا بتوانیم رفتار آن‌ها را در یک جمعیت سلولی بهتر بفهمیم. همچنین از نتایج به‌دست‌آمده می‌توان برای ایجاد روش‌های درمانی بهتر به کمک زیست‌لایه‌ها و تولید زیست‌لایه‌های مفید استفاده کرد.

چنان‌چه بفهمیم چگونه زیست‌لایه‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک به‌وجود می‌آیند، راهکار‌های مقابله با آن را نیز می‌توانیم ارتقاء دهیم و دانشمندان در آینده به دنبال ساخت زیست‌لایه‌های جدیدی خواهند بود که توانایی تولید سوخت زیستی بهتری داشته باشند.

Chang می‌گوید: “به نظرم بسیار هیجان انگیز است که بدانیم چگونه میکروب‌ها بایکدیگر صحبت می‌کنند و با هم ارتباط برقرار می‌کنند یا چگونه تنوع میکروبی این ارتباطات را تحت تأثیر قرار می‌دهد! آیا میکروب‌ها برای به‌دست‌آوردن منابع با یکدیگر همکاری می‌کنند یا بر سر منابع رقابت دارند؟ هنوز ناشناخته‌های بسیاری در مورد زیست‌لایه‌ها وجود دارد.”

لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده پریسا ایلون
بارگذاری بیشتر در سوخت زیستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

تولید چسب‌ ریزسوزن ویروس RSV

با استناد به مطالعه‌ای که در دانشگاه Georgia انجام شده است، واکسیناسیون پوستی با استفاده ا…