اخبارایمنی درمانیسرطانواکسن ها

توسعه واکسن سرطان با استفاده از میکروکپسول های جدید

دانشمندان مؤسسه مهندسی فرآیند (IPE) آکادمی علوم چین موفق به طراحی واکسنی جدید برای هدف قرار دادن تومورهای سرطانی شده‌اند که بر اساس میکروکپسول‌های اسید پلی‌لاکتیک (PLA) ساخته شده است و می‌تواند سیستم ایمنی بدن را به‌طور مؤثری فعال کرده و مانع از پیشرفت تومور شود. ارائه فرمول‌های کارآمد ساخت واکسن با استفاده از مواد تأیید شده و طراحی مبتکرانه می‌تواند روند بالینی ارائه آن را تسریع کند.


واکسن‌های درمان سرطان که سیستم ایمنی بدن را برای مهار سلول‌های سرطانی کنترل می‌کنند، نشانه‌های امیدوارکننده‌ای برای درمان تومور ارائه داده‌اند. تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور ما گوانگویی و پروفسور Wei Wei از IPE، فرمولی جدید بر مبنای میکروکپسول‌سازی ارائه داده‌اند که امکان ابداع واکسن‌هایی با کارآیی بالا را برای درمان سرطان فراهم می‌کند. واکسن‌های طراحی شده در مهار مدل‌های مختلف توموری از جمله لنفوم، ملانوما و سرطان پستان مؤثر بوده‌اند.

به دلیل برخی از محدودیت‌ها محققان مجبور به بهبود واکسن‌های تومور قبلی شدند. به عنوان مثال، پروفسور ما گوانگویی گفت: “یک محیط ایمن‌سازی نامطلوب به همراه فرایند آماده‌سازی پیچیده و نیاز به واکسیناسیون‌های مکرر، عملکرد واکسیانسیون را به خطر می‌اندازد. بنابراین ما یک فرمول جدید مبتنی بر میکروکپسول را برای واکسیناسیون سرطان با کارایی بالا طراحی کرده‌ایم.”.

در این پروژه محققان برای اولین بار از میکروکپسول‌هایی با قابلیت خودترمیمی استفاده کرده‌اند که با بارگذاری چندگانه و مدولاسیون کارآمد محیط‌های ایمن‌سازی در واکسن تومور، کارایی سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهند. ویژگی خاص خودترمیمی با ایجاد محیطی مناسب باعث افزایش کارایی میکروکپسول‌ها می‌شود. پس از واکسیناسیون، میکروکپسول‌ها با ایجاد یک محیط ایمنی مطلوب توانایی مقابله با سرطان را افزایش می‌دهند.

با توجه به اثرات هم‌افزایی، واکسیناسیون منجر به افزایش استفاده از آنتی‌ژن، بهبود ارائه آنتی‌ژن و فعال‌سازی سلول‌های ارائه‌دهنده آنتی‌ژن می‌شود. پروفسور Wei افزود: “این واکسن به دلیل اثرات سودمند می‌تواند استفاده از آنتی‌ژن و مکان نفوذ آن را بهبود دهد. در نتیجه به‌کارگیری انواع مختلف آنتی‌ژن در مدل‌های متفاوت از تومورها منجر به پاسخ مؤثر سلول T، مهار تومور احتمالی، اثرات ضد متاستاز و جلوگیری از عود تومور بعد از عمل می‌شود.”.

به گفته پژوهشگران، نتایج این آزمایش بسیار مؤثر بوده‌ و ارزش قابل توجهی در ابداع واکسن‌ و ایمنی‌درمانی سرطان خواهد داشت. علاوه بر این، محققان در دسترس بودن پلت‌فرم جدید واکسن مورد استفاده در واکسن neoantigen که مطابق با پزشکی دقیق است، تأیید کردند. با توجه به فرایند ساده کپسوله‌سازی، پزشکان قادرند در هر زمان فرمولاسیون نئوآنتی‌ژن را تهیه کنند. یکی از محققان مجله Science Advances این پروژه طراحی شده را جامع و منطقی توصیف و تأکید کرد که نتایج چشمگیر بوده و ارزش بالایی برای ساخت واکسن‌های درمانی و ایمنی‌درمانی سرطان دارد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)
توسط
Medical Xpress
منبع
Science Advances
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن