دیابتسرطان

بانداژهای بازسازی کننده بافت جهت تسریع در بهبود زخمهای افراد دیابتی

پانزده درصد از افراد مبتلا به دیابت دچار زخمهای دردناک و مقاوم به درمان در ناحیه پا می شوند. بیست و چهار درصد از افرادی که با این زخمها مواجه می شوند ناچار به قطع عضو قسمتهای پایینی پا می شوند و در برخی موارد، به نظر می رسد این زخم بی ضرر حتی ممکن است منجر به مرگ آنان نیز شود.


تیم دانشگاه نورث وسترن یک درمان جدید به نام “باند احیا کننده” را به منظور برای این عارضه شدید و بالقوه مرگبار دیابت طراحی کرده است. این بانداژ درمانی جدید چهار برابر سریعتر از یک باند استاندارد باعث بهبود زخم دیابتی می شود و عوارض جانبی نیز ندارد. درمانی که به صورت رایج برای این عارضه وجود دارد، یک ژل حاوی فاکتور رشد است که متاسفانه ریسک ابتلا به سرطان را افزایش میدهد.

آنها یک ماده حساس به تغییرات دما با خاصیت ذاتی آنتی اکسیدانی را تولید کردند که قادر به هدایت سلولها و پروتئینهای درمانی میباشد. این ماده با رهایش آهسته یک پروتئین باعث تسریع فرایند بهبودی توسط خود بدن می گردد و این کار را با استفاده از سلولهای پیش ساز در زخم و ایجاد رگهای خونی در محل، جهت افزایش گردش خون، انجام میدهد. آنها پروتئینی را به کار گرفتند که بدن به طور طبیعی از آن برای ترمیم زخم استفاده می کند. وقتی این پروتئین ترشح می شود سلولهای بنیادی به محل زخم آمده و رگهایی خونی را ایجاد می کنند که بخشی از فرایند ترمیم و بهبود زخم می باشد.

از خاصیت حساسیت به حرارت این ماده به این صورت استفاده می شود که مواد بر روی زخم به صورت مایع قرار گرفته و طی مواجهه با دمای بدن به ژل تبدیل می شوند. اگر همین مقدار پروتئین مستقیما و یکباره استفاده شود، هیچ مزیتی نخواهد داشت، در نتیجه، رهایش آهسته از مواد حساس به حرارت پارامتر مهمی است. همچنین خاصیت ذاتی آنتی اکسیدانی در این مواد باعث کاهش استرس اکسیداتیو شده و در درمان زخم کمک می کنند. علاوه بر آن، تبدیل مایع به جامد طی مواجهه با دمای بدن باعث حفاظت زخم می شود. در واقع، تعویض بانداژهای معمولی باعث آسیب مجدد به بافت می گردد، در حالیکه این مواد به شکل و ابعاد زخم در می آیند و در صورت نیاز به راحتی با سالین خنک شستشو شده و از بافت در حال احیا حین تعویض بانداژ حفاظت می کنند.

محققان با عکسبرداری از زخم افراد دیابتی اثبات نموده اند که افراد مداوا شده با این بانداژهای جدید بسیار سالمتر بوده و جریان خون بیشتری دارند. در نتیجه، آنها با شبیه سازی فرایند ترمیم که در بدن سالم رخ می دهد یک روش قابل اتکای درمانی برای زخم افراد دیابتی ابداع کرده اند.

نویسنده خبر: مرضیه عزیزی

لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن