سرطان

درمان سرطان با کمک درک مکانیسم پیدایش آن

دانشمندان با استفاده از داروی سنتزی و سنجش‌های نوین، از نوعی مکانیسم پیام‌رسانی جدید در سرطان پرده برداشته و از این طریق مسیر درمانی جدیدی را معرفی کردند. جهش‌های تیروزین کیناز KIT در بسیاری از سرطان‌ها دیده می‌شود اما مکان فعالیت KIT جهش‌یافته در سلول سرطانی مشخص نیست. محققان ژاپنی برای درک این موضوع، از یک ترکیب دارویی جدید برای مهار تبادلات بین سلولی استفاده کردند که می‌تواند مسیری جذاب برای مبارزه با سرطان باشد.


شناسایی و انتقال پیام یکی از مهمترین نقش‌هایی است که پروتئین‌ها انجام می‌دهند. گیرنده‌های سطح سلولی، مولکول‌های مشخصی را شناسایی می‌کنند و سپس زنجیره‌ای از اتفاقات بیوشیمیایی درون سلول به راه می‌افتد که مسئول فعالیت‌های سلولی نظیر تکثیر، بقا و… می‌باشند. واضح است که هرگونه اغتشاش در این پیام‌رسانی بیوشیمیایی می‌تواند به شدت برای سلول زیان‌بار باشد و حتی در مواردی منجر به سرطان شود. با هدف قراردادن مسیرهای پیام‌رسانی معیوب، می‌توان گامی در جهت درمان سرطان برداشت کاری که دانشمندان ژاپنی انجام دادند.

نوعی گیرندۀ پیام با نام تیروزین کیناز KIT در رشد و بقای انواعی از سلول‌ها همچون سلول‌های خونساز، ماست سل‌ها و سلول‌های بینابینی کجال دخالت دارند. جهش‌هایی که موجب فعالیت بیش از حد این پروتئین می‌شود در بسیاری از سرطان‌ها از جمله لوسمی میلوئیدی حاد (AML)، تومور استرومال دستگاه گوارش (GIST) و لوسمی ماست سل (MCL) یافت شده است.

در MCL، پروتئین KIT جهش‌ یافته به صورت غیرطبیعی در اندولیزوزوم (EL)، و در GIST، در گلژی تجمع پیدا می‌کند و مسیر پیام‌رسانی سرطانی را به راه می‌اندازد. همچنین KIT جهش یافته در 10 درصد بیماران CBF-AML دیده شده که با پیش‌بینی ضعیف سرطان در ارتباط است. با این حال، اینکه آیا KIT در AML پیام‌هایی را از اندامک‌های سلولی منتقل می‌کند یا خیر، مشخص نیست. محققان برای رسیدن به جواب این پرسش، با استفاده از یک ترکیب ضدسرطانی سنتزی جدید به نام M-COPA انتقالات بین سلولی را مهار کردند.

آزمایشات نشان داد که این پروتئین اثر خود را از طریق فعالسازی مسیر پیام‌رسانی AKT، ERK و STAT5 اعمال می‌کند. محققان با استفاده از ترکیبات دارویی مسدودکنندۀ انتقال داخل سلولی از جمله M-COPA (مهارکنندۀ انتقال مولکول از ER به گلژی) و موننسین (مهارکنندۀ خروج مولکول از گلژی) نشان دادند که ترکیبات دستۀ اول موجب ماندن KIT در ER و کاهش فسفریلاسیون شده و در مجموع موجب کاهش پیام‌رسانی پایین دست می‌شود. درمقابل ممانعت از خروج KIT از گلژی تأثیری بر سرکوب انتقال پیام نداشت، براین اساس دانشمندان اظهار کردند که محل پیام‌رسانی سرطانی KIT جهش یافته، در گلژی است.

اما کاربرد این مطالعه در آینده چیست؟ مولکول‌های کوچک مهارکنندۀ تیروزین کینازی و آنتی‌بادی‌های علیه گیرندۀ تیروزین کینازها برای سرکوب پیام تکثیر سرطان با استفاده از مکانیسمی همانند آنچه ذکر شد، در حال توسعه هستند. این مطالعه نشان داد که M-COPA انتقال KIT از ER گلژی را مهار می‌کند. این ماده می‌تواند کاربردهایی نظیر درمان بیماران AML و بهبود تشخیص بیماری داشته باشد.

 
توسط
ScienceDaily
منبع
BioMed Central
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن