مهندسی ژنتیکنانوبیوتکنولوژی

تولید سیم از باکتری!

دانشمندان ویرجینیایی با حمایت مالی دفتر تحقیقات نیروی دریایی، یکی از باکتریهای رایج خاک را طوری دستکاری کرده اند که سیمهایی الکتریکی ایجاد کند که نه تنها رسانا بوده، بلکه هزاران بار ظریفتر از یک تار موی انسان است.


این سیمهای مهندسی شده از منابع انرژی “سبز” و تجدید پذیر همچون انرژی خورشیدی، دی اکسید کربن یا بقایای گیاهان تولید می شود، از جنس پروتئین طبیعی و غیر سمی بوده و از فرایندهای پیچیده شیمیایی که معمولا جهت تولید مواد نانوالکتریک استفاده می شود، بی نیاز است.

تمرکز کار این دانشمندان بروی یک ژئوباکتر است که نانوسیهای میکروبی -رشته هایی پروتئینی شبیه مو که از سطح بدنشان خارج می شود- تولید می کند. این باکتری از طریق نانوسیمها تماسهایی الکتریکی با اکسید آهن برقرار می کند که تامین کننده رشدش از خاک می باشد. ژئوباکتر به طور طبیعی آنقدری الکتریسیته تولید می کند که برای ادامه ی حیاتش کافی باشد و این مقدار برای کاربردهای انسانی بسیار ناچیز است، اما می تواند توسط الکترودها سنجیده شود.

محققان ژئوباکتر را به نحوی دستکاری ژنتیکی کردند که ۲ اسیدآمینه ی طبیعی موجود در سیم با تریپتوفان جایگزین شود. تریپتوفان اسیدآمینه ای است که در انتقال الکترون در مقیاس نانو بسیار خوب است. در نتیجه، این نانوسیمهای سنتزی ترکیب شده با تریپتوفان، ۲۰۰۰ بار رساناتر از همتایان طبیعی خود بودند. علاوه بر آن، نانوسیمهای جدید دوام بیشتری داشته و بسیار ظریفتر با قطر ۱.۵ نانومتر بیش از ۶۰ هزار بار ظریفتر از یک تار موی انسان هستند.

از کاربردهای بالقوه این نانوسیمهای اولترامینیاتوری، نصب در حسگرهای پزشکی حساس به pH جهت پایش ضربان قلب یا عملکرد کلیه میباشد.

نویسنده: مرضیه عزیزی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن