آفات و بیماری ها

خشکسالی و سرعت گرفتن مرگ درختان به علت آفات و بیماری‌ها

مقاله مروری جدیدی که در Nature منتشر شده است با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی ویژه‌ای، نمایی کلی را از دانش کنونی درباره علل مرگ سلول به علت خشکسالی ارائه می‌دهد. مسئله ای که اخیرا استرالیا با آن مواجه بوده است.


خشکسالی شرایط را برای مرگ درختان به علت آفات و بیماری‌ها، آماده می‌کند. جنگل‌ها و درختانی که در آن زندگی می‌کنند، آرایه عظیمی را از سرویس‌های اکوسیستم فراهم آورده‌اند که برای حفظ تنوع زیستی حیاتی هستند. مقاله مروری جدیدی که در نشریه Nature منتشر شده است با استفاده از روش‌های غیرتهاجمی خاصی، نمای کلی از دانش کنونی ما درباره علل مرگ سلول به علت خشکسالی و بی‌آبی ارائه داده است.

پیش بینی های اخیر نشان می‌دهند که گرم شدن سطح زمین می‌تواند منجر به خشکسالی‌های طولانی تر و شدید تر گردد. این مسئله نگرانی‌ها را درباره آسیب‌پذیری جنگل ها در مقابل رویدادهای شدید افزایش می‌دهد. خشکسالی ها، اغلب به همراه آتش سوزی در جنگل‌ها و شیوع عوامل بیماری زا مانند آفات، می‌توانند صدها میلیون درخت را در زمان کوتاهی بکشند. خشکسالی تاریخی کالیفرنیا منجر به مرگ بیش از ۱۰۰ میلیون درخت شد، در حالی که در شمال استرالیا، بیش از ۷۰۰ هکتار از جنگل‌های مانگرو از بین رفتند.

سرپرست این مقاله، استادیار برندان کوآت از موسسه محیط زیست Hawkesbury، می‌گوید: «اگر بخواهیم جنگل‌ها را در مقابل خطرات محافظت کنیم، باید از اندازه‌گیری‌هایمان واقعاً مطمئن باشیم.»

او با همکاری کالج‌های استرالیایی و بین المللی، در حال توسعه تکنیک‌های پیشرفته تصویر برداری مانند، تصویرسازی تشدید مغناطیسی (MRI) و میکرو سی‌تی است تا تصویر بسیار واضحی را از آن چه در حین خشکسالی برای درخت‌ها رخ می‌دهد را ارائه داده و تعیین کند چه سطحی از تنش آب، یک درخت معین را خواهد کشت.

در شرایط آبی مناسب، درختان قادرند زمانی که آب از ریشه به بالا حرکت می‌کند، یک جریان مداوم را از ریشه‌ها تا برگ‌ها حفظ کنند. با این حال، در شرایط خشکی تامین نیاز به آبی برگ‌ها برای درخت مشکل است. در این زمان جریان آب قطع می‌گردد و ریشه پر از کیسه‌های گاز می‌شود. این شرایط بی‌شباهت به وضعیت خم‌شدن یک غواص زمانی که سریعا به سطح اقیانوس باز می‌گردد، نیست. اگر اتصالات هیدرولیکی به اندازه کافی قطع شوند، ممکن است درخت شاخه‌هایش را از دست دهد یا کاملا بمیرد.

کوآت توضیح داد: «ما این را فرآیند را شکست هیدرولیکی می‌نامیم که یکی از علل اصلی مرگ درختان حین خشکسالی است. دسترسی داشتن به آخرین تجهیزات تصویر برداری، مانند تجهیزاتی که توسط سنکروترون استرالیایی فراهم شده است، در درک این فرایندها شدیدا مهم است. ساخت پایگاه داده ای از تحمل درختان دربرابر تنش خشکی به ما این امکان را می‌دهد تا بتوانیم تاثیر خشکسالی روی جنگل‌های محلی را بهتر پیش‌بینی کنیم.»

اما مسئله در برنامه ریزی فضاهای سبز شهری نیز کاربردی است. به عنوان مثال، دولت ایالتی NSW اعلام کرده است که ۵ میلیون درخت جدید در سیدنی خواهد کاشت. در چنین پروژه‌ای شناسایی درخت‌های مقاوم به خشکسالی بسیار حائز اهمیت است. درک محدودیت‌های خشکسالی در گونه‌های خاصی از درختان می‌تواند به معنی تفاوت میان درخت‌هایی که سال‌ها باقی می‌مانند در مقابل آن‌هایی که سرنوشتشان هیزم شدن است، باشد.

✳ مترجم: محمد شجاعیه

☑ منبع: Nature

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن