متابولیسممیکروبیوم دستگاه گوارش

فواید باکتری E.coli برای تقویت جذب آهن

باکتری E.coli شناخته شده ترین پاتوژن عامل مسمومیت غذایی به حساب می آید و با تولید ترکیبی که به سلول‌ها در جذب آهن کمک می‌کند، نقش مهمی در ارتقاء سلامتی دارد. در سال‌های اخیر، محققان شروع به مطالعه بسیاری از جمعیت‌های میکروبی مفید موجود در دستگاه گوارش انسان کردند. یافته جدید، نقش کلیدی E.coli، که کمک به سلول‌ها برای جذب آهن است را شناسایی کرده است.


مطالعه حاضر، دیدگاه جدیدی را در مورد مکانیسم ایجاد شده توسط باکتری اشرشیاکلای پیش رو قرار می‌دهد که مزایایی نیز برای میزبان به ارمغان می‌آورد و می‌تواند در نهایت منجر به درمان‌های مؤثرتری برای کم خونی فقر آهن شود که بیش از ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تاًثیر قرار داده است.

در حالی که برخی از سویه‌های E.coli قابلیت بیماری‌زایی دارند، بیش‌تر آن‌ها بی‌ضرر بوده و مجرای گوارش مملو از آن‌هاست. از آنجایی که E.coli بسیار شایع است، محققان نقش‌های مفیدی را برای آن فرض کرده و شروع به شناسایی ترکیبات تولید شده توسط آن و عملکرد آن‌ها کردند.

آن‌ها شروع به انجام یک سری از آزمایشات با استفاده از C.elegans کردند که یک کرم لوله‌ای و به‌طور طبیعی غنی از E.coli می‌باشد. هنگامی که کرم‌های جوان با نوعی E.coli تغذیه شدند که به‌طور ژنتیکی فاقد توانایی تولید ترکیبی به نام انتروباکتین بود، آن‌ها به آرامی رشد کردند و سطح آهن پایینی داشتند. زمانی که انتروباکتین را وارد کرم کردند، رشد طبیعی از سر گرفته شد و سطح آهن افزایش یافت.

آزمایش‌های بعدی روی کرم‌ها و سلول‌های انسانی نشان داد که اضافه کردن انتروباکتین به رژیم غذایی، حتی بدون افزودن آهن، به شکل قابل توجهی سبب افزایش سطوح آهن در سلول‌ها می‌شود. مطالعات جدید نشان می‌دهد که انتروباکتین به یک پروتئین به نام ATP سنتاز در داخل میتوکندری میزبان متصل شده و آهن را وارد سلول‌های میزبان می‌کند.

کمبود آهن، شایع‌ترین اختلال کمبود مواد مغذی در جهان و عامل اصلی کم‌خونی است که یک چهارم جمعیت جهانی، به ویژه زنان، کودکان و افراد در کشورهای توسعه نیافته را متأثر کرده است. به گفته یکی از محققان این مطالعه، مکمل‌های آهن خوراکی، در حالی که در برخی موارد مفید هستند، می‌توانند به‌طور بالقوه با سرکوب تولید انتروباکتین و کاهش جذب آهن اثر عکس داشته باشند. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی نیز قادر به ایجاد چنین اثری هستند.

محققان اذعان می‌کنند که انتروباکتین در زمینه اختلالات کمبود آهن که بسیار شایع هستند، می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. مطالعاتی از این دست نشان می‌دهند که چگونه حیوانات میزبان، از فعالیت‌ تعداد بی‌شمار میکروب‌ها در دستگاه گوارش خود سود می‌برند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن