آبزی پروریاکولوژیتوالی یابی

eDNA، روشی جدید برای کنترل تنوع ماهیان در انگلیس

NatureMetrics، یک شرکت پیشگام در دانشگاه آنگلای شرقی (UEA)، یک برنامه جدید با عنوان DNA محیطی یا eDNA، برای نظارت بر ماهیان راه اندازی کرد. این روش جدید تجزیه و تحلیل DNA، برای کنترل و نظارت بر تنوع آب‌ها در انگلستان و حفظ گونه های درمعرض خطر مفید است.


این شرکت در طول دوسال گذشته همکاری نزدیکی با گروه‌های تحقیقاتی علمی عمده و سیاست‌گزاران محیط زیست داشته است تا این روش‌ها را آزمایش و اصلاح کند. آن‌ها توانستند با موفقیت از این روش‌ها برای نظارت ماهیان در انگستان و آب‌های بین المللی از جمله دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها بهره بگیرند.

در روش سنتی، برای بررسی مسیرهای آبی باید حیوانات همان مسیر آبی را صید می‌کردند. اما با استفاده از تکنیک جدید می‌توان از توالی‌یابی و تکثیر DNA برای شناسایی حیوانات یک منطقه، تنها از طریق یک آزمایش استفاده نمود.

این روش قادر است اثر نیروگاه‌های برق آبی و سایر موانع در مسیر ماهیان مهاجر هم‌چون گونه‌های تهدیدکننده مانند مارماهی‌ها را ارزیابی کند. با استفاده از این روش هم‌چنین می‌توان ورود و گسترش گونه‌های مهاجم را که تهدیدی برای گونه‌های بومی محسوب می‌شوند، نظارت کرد.

به‌نظر می‌رسد این تکنیک‌ها در نوع خود، نخستین خدمات تجاری در انگلستان هستند و در مقایسه با روش‌های سنتی نظارت و بررسی ماهیان مانند صید با تور عمودی یا ماهیگیری الکتریکی ارزان‌تر و غیر‌تهاجمی‌تر باشند و معمولا گونه‌های بیشتری را ردیابی می‌کنند.

Kat Bruce می گوید: “این روش، این امکان را به افراد می‌دهد تا تحقیقی را درباره ماهیان انجام دهند و گونه‌های موجود در یک منطقه را بدون صید یا ایجاد مزاحمت برای ماهیان کشف کنند. در عین حال، انواع دیگر گونه‌های غیر ماهی نیز همزمان شناسایی می‌شوند.”

بررسی‌ها درباره ماهیان بر پایه نظارت DNA موجود در NatureMetrics شامل ردیابی و شناسایی سوسمارهای آبی بزرگ و سایر دوزیستان، کنترل و نظارت بیماری‌های حیات وحش، نظارت بر گونه‌های مهاجم و نظارت در مقیاس بزرگ برای جوامع بی‌مهره است تا برای دستیابی اطلاعات درباره سلامت اکوسیستم  مثمرثمر باشند.

☑️لینک خبر

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

رقیه جعفری تراجی

دانشجوی مقطع دکتری رشته شیلات-عمل‌آوری فرآورده‌های شیلاتی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، اهل مازندران، از طریق یکی از دوستان با گروه زیست‌فن آشنا شدم و از سال 1396به عنوان نویسنده خبر و همکار تولید محتوا با سایت خبری زیست‌فن همکاری دارم. زمینه فعالیت اصلی بنده در حوزه مرتبط به شیلات و آبزی‌پروری و عمل‌آوری است. در قالب تیم مصاحبه و تولید خبر از مقالات نیز با گروه کشاورزی همکاری دارم.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهـار + دو =

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن