سوخت زیستی

اقتصاد چرخه‌ای و همکاری Eni و Hera

دو شرکت Eni و Hera که همواره از طریق توسعه‌ روش‌ها و‌ ابزارهای خاص در تلاش برای ترویج اقتصاد چرخه‌ای بوده‌اند؛ اخیراً توافق‌نامه‌ای را به امضاء رسانده‌اند. بر اساس این توافق، روغن‌های گیاهی جمع‌آوری شده توسط Hera با دستگاه‌های Eni به سوخت‌زیستی تبدیل می‌شود که گزینه‌ای مناسب برای سوخت‌ ماشین‌های جمع‌آوری زباله به حساب می‌آید.


روغن‌های گیاهی زائد هم‌چون روغن‌های سرخ‌کردنی خانگی (۸۰۰ تن در سال ۲۰۱۷) توسط Hera جمع‌آوری و به مرکز بازیافت زیستی Eni در ونیز ارسال شد. این اولین بازیافت روغن به روش زیستی برای تولید سوخت زیستی +Enidise بود. این سوخت تجدیدپذیر در مرحله‌ اول برای سوخت خودروهای جمع‌آوری زائدات شرکت Hera استفاده شد. آزمایش اولیه برای بررسی بهینه بودن در شهر مودنا انجام شد.

نتایج از تأثیرات مثبت این سوخت در صنعت و اقتصاد حکایت دارد. +Enidise نسبت به سوخت‌های رایج ۴۰ درصد نشر گازهای سمی و ۴ درصد هزینه‌ نگهداری موتورها را کاهش می‌دهد.

شرکت Hera برای ترویج این نوآوری تلاش کرده است تا در محل‌هایی که تولید زائدات روغنی بالاست، کانتینرهای جمع‌آوری کننده بیشتری تعبیه کند. این کار علاوه بر امکان بازیافت روغن موجب می‌شود تا روغن‌های مصرفی وارد شبکه‌ فاضلاب نشوند. حضور روغن در فاضلاب علاوه بر آسیب به تأسیسات زیرساختی، عمل تصفیه فاضلاب را نیز پیچیده‌تر می‌کند.

تصفیه‌خانه‌ ونیز Eni اولین تصفیه‌خانه است که سیستم تصفیه‌ زیستی را پایه‌گذاری کرده است. شرکت Gela نیز موفق به انجام چنین تغییری شده است. تولید سوخت زیستی نقش مهمی در کربن‌زدایی دارد. استفاده از ترکیبات زائدی هم‌چون روغن‌های سرخ‌کردنی، علاوه بر امکان تولید سوخت +Enidisel شرایطی را فراهم می‌کند که کمتر از مواد اولیه‌ قابل خوردن برای تولید سوخت استفاده شود.

شرکت CONOE که کنسرسیومی در زمینه‌ جمع‌آوری و تیمار روغن‌ها و چربی‌های استفاده شده است، به توافق بین Eni و Hera کمک کرده است؛ و بدین‌ترتیب بیش از ۵۰ درصد روغن سرخ‌کردنی مصرفی ایتالیا در تصفیه‌خانه‌ زیستی جمع‌آوری شده و نیز به سوخت زیستی تبدیل شده است.

این نوآوری فقط جمع‌آوری صرف زباله‌ها و بازیافت آن‌ها توسط یک شخص ثالث نیست، بلکه امکان تبدیل مواد دور ریختنی به محصولات جدید و انرژی را نیز فراهم می‌کند. تبدیل روغن‌های مصرف شده به سوخت‌زیستی با بازده انرژی بیشتر که میزان کربن کم‌تری را تولید می‌کنند، نمونه‌ کامل یک اقتصاد چرخه‌ای است.

منبع خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن