سوخت زیستیمدیریت پسماند

آغاز بهره‌برداری کارخانه نیمه‌صنعتی Eni جهت تولید روغن زیستی

سیندیال (Syndial) -شرکت خدمات زیست‌محیطی Eni– بهره‌برداری از کارخانه نیمه‌صنعتی خود را در پالایشگاه جولا (Gela) واقع در سیسیلی آغاز می‌کند. این کارخانه بخش آلی ضایعات و زباله‌های شهری (OFMSW) را توسط بازیافت به روغن زیستی تبدیل می‌کند. در ادامه این روغن می‌تواند جهت تولید سوخت‌های نسل بعدی مورد استفاده قرار گیرد. این کارخانه بیانگر اولین رویداد مهم در فرایند راه‌اندازی شده توسط تحقیقات شرکت Eni است و با توسعه و بهبود فناوری اختصاصی تبدیل زباله به سوخت توسط مرکز تحقیقات و توسعه زیست‌محیطی و انرژی تجدیدپذیر Eni در نوارا (Novara) آغاز شد.


از طریق فناوری زباله به سوخت، فرایند تبدیل زیست‌توده به انرژی می‌تواند فقط در عرض چند ساعت با اثرات زیست‌محیطی اندک انجام شود. علاوه بر این، این فرایند محصولی جانبی تولید می‌‌کند که منبعی گران‌بها و به‌ طور روزافزون کمیاب است؛ آب، برای هر دو استفاده مدنی و صنعتی. زباله‌های مرطوب نه تنها توسط تولید روغن زیستی و بیومتان، بلکه همچنین با بازیافت و تصفیه محتوای آب حدود ۷۰ درصدی این زباله‌ها، در سیستمی حاوی مزایای بسیار برای جامعه مورد استفاده قرار می‎‌گیرند.

از طریق این عملیات‌، Eni بنیان و پشتیبان مکان مهم دیگری برای راهبرد مشخص شده توسط الگوی اقتصاد مدور یکپارچه اختصاص می‌دهد. پس از تکمیل مرحله نیمه‌صنعتی، Eni کارخانه‌های زباله به سوخت را در مقیاس صنعتی خواهد ساخت. این روند سبب حذف مقدار قابل توجهی از زباله‌های آلی از طریق استفاده مجدد خواهد شد و مزایای زیست‌محیطی مهمی برای مناطق بزرگ شهری در ایتالیا و خارج از کشور فراهم می‌سازد.

فعالیت در کارخانه جولا، سبب توانمندسازی شرکت Eni در گردآوری اطلاعات موردنیاز برای الهام‌بخشی طراحی کارخانه‌های بعدی خواهد بود. کارخانه نیمه‌صنعتی جولا دارای ظرفیت تولید حدود ۷۰ کیلوگرم روغن زیستی در روز است و با ۷۰۰ کیلوگرم زباله‌ و ضایعات آلی در روز توسط SRR -یک شرکت مدیریت زباله در راگوسا (Ragusa)- تأمین می‌شود.

بنا بر گفته دفتر مرکزی شرکت واقع در سن دوناتو میلانس (San Donato Milanese): “پروژه زباله به سوخت، یک نمونه‌ عملی ملموس از الگوی اقتصاد مدور یکپارچه شرکت Eni است.” به‌ علاوه این شرکت با استفاده چند منظوره از موقعیت‌های بهسازی یا غیرقابل استفاده، با تبدیل مواد خام یافت شده در زباله به اجزاء جدید انرژی و با تأثیر صفر بر زنجیره غذایی، مواد ارزشمندی استخراج می‌کند. با این رویکرد، شرکت Eni در واقع به‌صورت هم‌زمان به کمک در ارائه خدمات به سیستم دفع زباله شهری نیز می‌پردازد.

منبع خبر

۵/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن