سرطان سینه

نقش آنزیم USP15 در درمان سرطان سینه و پانکراس

محققان مرکز سرطان دانشگاه George Washington به تازگی دریافته‌اند که آنزیمی تحت عنوان USP15 می‌تواند به طور بالقوه منجر به درمان‌های جدیدی برای سرطان سینه و پانکراس شود.


دکتر Huadong Pei از دانشکده داروی دانشگاه GW می‌گوید: “با این مطالعه بر روی نقش USP15 در حفظ پایداری ژنوم و مهار تومور تایید کردیم و درمان جدیدی را برای سرطان سینه معرفی کردیم. با تحقیقات مستمر و پیشرفت مطالعات فعلی، دیدگاه جامع‌تری از عملکردهای USP15 در سرطان و نقش آن‌ها در استراتژی‌های درمان آینده به دست خواهیم آورد.”

اطلس ژنوم سرطان نشان می‌دهد که حذف آنزیم USP15 در ۱۶% سرطان‌های سینه و ۵% از سرطان‌های پانکراس اتفاق می‌افتد. مطالعات نشان داده است که جهش‌های USP15 مربوط به سرطان، حساسیت مهارکننده‌ی پلی ADP ریبوز پلیمراز (PARP) را در سلول‌های سرطانی افزایش می‌دهد.

مهارکننده‌های PARP یک گروه جدید از مهارکننده‌های دارویی هستند که برای اهداف خاصی از جمله درمان سرطان طراحی شده‌اند. این گروه به علت پتانسیل بالایی که برای مدیریت بیمارانی با جهش‌های BRCA دارند، به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند.

دکتر Pei و گروه او دریافتند که USP15، نوترکیبی هومولوگ، که یکی از راه‌های اصلی برای اصلاح خرابی DNA است، و همچنین پاسخ سلول سرطانی به مهارکننده‌های PARP را تنظیم می‌کند.

آنزیم USP15 بخشی از یک گروه از آنزیم‌های deubiquitinating هستند. این آنزیم‌ها مسئول حذف زنجیره‌های یوبیکیتین از پروتئین‌ها و سایر مولکول‌ها هستند که نقش مهمی در حفظ پایداری ژنوم ایفا می‌کنند.

این گروه همچنین معتقد است که USP15 ممکن است عملکردی مشابه با آنزیم USP4، که همین گروه مشخص کرد در اصلاح DNA نقش دارد، داشته باشد. دکتر Peng توضیح می‌دهد: USP15 یک نشانگر زیستی بالقوه برای درمان سرطان پانکراس و همچنین سرطان سینه و سرطان تخمدان است.

Rate this post
توسط
Medicalxpress
منبع
Nature Communications
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن